Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Przemycane ikony trafią na wystawy

Główne zdjęcie
Ikona przedstawiająca Narodzenie Bogurodzicy trafiła do zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Łomży

Ikona przedstawiająca Narodzenie Bogurodzicy wzbogaci kolekcję Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Zabytkową, dziewiętnastowieczną ikonę przejęli w ubiegłym roku celnicy podczas próby przemytu do Polski. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku oficjalnie przekazał ikonę księdzu Tomaszowi Grabowskiemu, dyrektorowi Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

Andrzej Lechowski, Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wojciech Orłowski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku oraz ks. Tomasz Grabowski z Muzeum Diecezjalnego w Łomży
Andrzej Lechowski, Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wojciech Orłowski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku oraz ks. Tomasz Grabowski z Muzeum Diecezjalnego w Łomży

- Jest to pierwsze takie wydarzenie w historii naszego Muzeum i mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie otwiera naszą współpracę – mówił ks. Tomasz Grabowski z Muzeum Diecezjalnego w Łomży.
Przekazana do łomżyńskiego muzeum ikona była przemycana przez 52-letniego Białorusina w styczniu ubiegłego roku na przejściu granicznym w Połowcach. Wówczas kontrolując opla Białorusina celnicy odnaleźli dwie dziewiętnastowieczne ikony pochodzące z Rosji. Jedna z nich ukryta była w opakowaniu po czekoladkach, druga znajdowała się w specjalnie spreparowanej drewnianej skrzynce. Druga z przemycanych przez Białorusina ikon przedstawiająca wizerunek Boga Ojca z Duchem Świętym trafiła do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, gdzie przekazano także wczesnośredniowieczny grot włóczni, której przemyt udaremnili funkcjonariusze z Bobrownik w marcu 2018 roku. Zabytek znaleźli w skrzynce narzędziowej znajdującej się w bagażniku fiata kierowanego przez 54-letniego obywatela Białorusi.
- Krajowa Administracja Skarbowa ma szerokie spektrum działania. Wprawdzie jest to głównie działalność polegająca na zwalczaniu przestępczości, głównie ekonomicznej, ale jednym z naszych działań jest także zatrzymywanie przemycanych cennych zabytkowych przedmiotów – mówił Wojciech Orłowski dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku podkreślając, że przekazanie tych przedmiotów muzeom, to dla naszej administracji wielka radość i satysfakcja.

Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku podaje, że oprócz przekazanych dziś ikon i grotu włóczni, w ostatnich dwóch latach zbiory Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zasiliły przekazane przez białostocką KAS średniowieczne bojowe czekany, szable i hełm, osiemnastowieczne rosyjskie monety oraz biżuteria z epoki brązu.

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę