Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Biskup przeciw hejtowi

Główne zdjęcie
ks. bp. Tadeusz Bronakowski

Przed 13. laty - 4 marca 2006 roku - ks. bp. Tadeusz Bronakowski został konsekrowany na biskupa pomocniczego Diecezji Łomżyńskiej. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: Nolite timere, Deus Caritas est – Nie lękajcie się, Bóg jest Miłością! Bardzo często wypowiada się o potrzebie trzeźwości narodu i staje w obronie podstawowych wartości. Ostatnio coraz częściej wypowiada się także przeciwko internetowemu hejtowi. - W Łomży znamy takie osoby i ich pseudonimy – mówił w sobotę.

Ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski w sobotę  uczestniczył otwarciu trzynastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” (zobacz: „Radość spod kapelusza” nie tylko debiutantów). Podkreślą, że to „wspaniały” Konkurs, a „przez ostatnie lata obserwowaliśmy piękny rozwój tej wspaniałej inicjatywy”. Biskup podkreślał w tym zasługę i zaangażowanie księdza kanonika Andrzeja Godlewskiego, „który dla swojej idei pozyskał wsparcie wielu osób i środowisk: nauczycieli, wychowawców, artystów,  kapłanów, sponsorów”. W tym roku wśród sponsorów Konkursu po raz pierwszy od lat nie było Miasta Łomży. Biskup skomentował to dziękując parafii, że podjęła się samodzielnej jego organizacji. 
Odnowę dofinansowania imprezy z budżetu Łomży odebrano jako... swoisty akt zemsty politycznej. Wsparcie dla Konkursu wielokrotnie wyrażała była wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, która w ubiegłym roku, po zgłoszeniu zamiaru startu w wyborach na prezydenta miasta stała się celem ataku hejterów. Śledztwo w tej sprawie od kilku miesięcy prowadzi Prokuratura Rejonowa w Łomży. Jest w sprawie a nie przeciwko, choć śledczy ustalili autorów wielu wpisów i na przesłuchania wzywają kolejne osoby, także z najbliższego otoczenia obecnego prezydenta Łomży. I wydaje się, że do tego nawiązywał w swym wystąpieniu ks. bp Bronakowski, który cieszył się, że w Polsce jest tak wiele wspaniałych, utalentowanych młodych osób, „które stawiają sobie wysokie wymagania” (...) "nie zajmują się niszczeniem innych w imię zdobywania stanowisk. Nie zajmują się pisaniem hejtu, oszczerstw czy pomówień" – mówił biskup, a po krótkiej chwili dodał - „w Łomży znamy takie osoby i ich pseudonimy”. 
W dalszej części wystąpienia biskup Bronakowski podkreślał, że o losie narodu decyduje nie tylko sytuacja ekonomiczna, militarna czy geopolityczna, ale przede wszystkim wychowanie młodego pokolenia. - Bo przyszłość naszej Ojczyzny zależy do tego, czy będziemy w stanie pielęgnować tę potrzebę piękna w młodych sercach, czy nie pozwolimy medialnej manipulacji i tandetnej rozrywce skolonizować naszych serc i umysłów - mówił.
Nawiązując do piątkowego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówił: „dzisiaj zbrodniarze, ludobójcy i UBowcy XXI wieku zabijają chyba nie w więzieniach, lecz siedząc za klawiaturą komputera czy telefonu”. 
Biskup powiedział także: „z wielkim bólem dostrzegamy w naszym społecznym i narodowym życiu tak wiele lenistwa, prywaty, eliminowania ludzi kompetentnych i uczciwych” i apelował, aby nie zabrakło im „ducha serca i odwagi” (...) w trosce o Polskę silną, solidarną, trzeźwą i suwerenną. - Polskę o jakiej marzyli i za jaką ginęli tak liczni bohaterowie. Dla takiej Polski my dzisiaj nie musimy ginąć, ale powinniśmy pięknie i odważnie żyć – podkreślał hierarcha.  

Bp Tadeusz Bronakowski w tym roku będzie obchodził 60. urodziny. Pochodzi z Augustowa. Na kapłana został wyświęcony w 1984 roku w Katedrze w Łomży, a pierwszą posługę kapłańską pełnił jako wikariusz w parafii w Nowogrodzie. Po roku został przeniesiony do pracy w Kurii Diecezjalnej w Łomży.  Pracował jako notariusz kurii, sędzia sądu biskupiego, wykładowca zarówno w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży oraz Instytucie Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Był wicekanclerzem Kurii Diecezjalnej, oraz dyrektorem Domu Biskupiego. Gdy na emeryturę odszedł bp Tadeusz Zawistowski, ks. Tadeusz Bronakowski został mianowany przez papieża Benedykt XVI biskupem pomocniczym diecezji łomżyńskiej. Sakrę biskupią przyjął 4 marca 2006 r. z rąk bp Stanisława Stefanka.

Po dołączeniu do grona biskupów polskich został zaproszony do Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą, do Rady Prawnej KEP, Zespołu ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy i Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Od 2008 roku jest przewodniczącym Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i osób uzależnionych. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę