Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Dieta za wybory

Ponad dwa tysiące osób zostanie powołanych w okręgu łomżyńskim do obwodowych komisjach wyborczych na czas majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Komisje mają być powoływane na początku maja, ale Państwowa Komisja Wyborcza już ogłosiła, że jej członkowie zarobią znacznie więcej niż mogli zarobić wcześniej. Przewodniczący komisji otrzyma dietę w wysokości 500 złotych, zastępcy przewodniczących po 400 złotych, a zwykli członkowie tych komisji po 350 zł. Takie same diety mają być także w jesiennych wyborach do Sejmu RP i Senatu RP.

Po ostatniej nowelizacji Kodeksu wyborczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, inaczej niż w ostatnich wyborach samorządowych, będzie pracowała tylko jedna obwodowa komisja wyborcza, która przeprowadzi głosowanie i ustali wyniki. To ile osób będzie „pracowało” w komisji” zależy od wielkości obwodu głosowania. W najmniejszych stałych obwodach - do tysiąca mieszkańców - członków komisji ma być 7, a w największych – powyżej 3 tysięcy mieszkańców – aż 13.  W mieście Łomży na 31 takich stałych obwodowych komisji wyborczych dwie będą liczyły po 7 członków, 13 po 9 członków, a 16 po 11 członków. 
W okręgu łomżyńskim takich komisji będzie 264 plus 10 odrębnych w szpitalach czy zakładach karnych, w których pracowało będzie po 5 osób. 
Komisje obwodowe w Łomży i gminach pięciu okolicznych powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, grajewskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego powoła Komisarz Wyborczy w Łomży sędzia Jan Leszczewski. Ma na to czas do 5 maja. 
Kandydatów na członków tych komisji w kwietniu będą zgłaszać pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych biorących udział w eurowyborach.

W komisji nie mogą zasiadać: osoby startujące w wyborach; komisarze wyborczy; pełnomocnicy wyborczy i finansowi komitetów wyborczych; urzędnicy wyborczy; mężowie zaufania; obserwatorzy społeczni. Członkiem komisji nie mogą być też bliscy krewni i powinowaci kandydatów startujących w okręgu dla którego właściwa jest dana komisja. W komisji nie mogą zasiadać w tej sytuacji małżonkowie kandydatów, ich rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, rodzeństwo, a także małżonkowie zstępnego, wstępnego lub przysposobionego oraz osoby pozostające w stosunku przysposobienia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę