Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Ministerstwo Kultury dołoży się do remontu Filharmonii

Główne zdjęcie
Remontowana od 5 lat dawna sala widowiskowa Urzędu Wojewódzkiego w Łomży, czyli "nowa" siedziba Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

1,2 mln zł w tym roku i 2 mln zł w przyszłym roku ma otrzymać Łomża z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dokończenie przeciągającego się od pięciu lat remontu dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na siedzibę Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego. Od ubiegłego roku Ministerstwo jest współprowadzącym łomżyńską Filharmonię, a ukończenie prac w jej siedzibie potrzeba co najmniej 14 mln zł.

Zbudowana na początku lat 80-tych ubiegłego wieku sala widowiskowa wraz z zapleczem, foyer i tzw. łącznikiem pomiędzy nią a gmachem biurowca dawnego urzędu wojewódzkiego, siedzibą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży jest od 2007 roku. Budynek czasy świetności miał za sobą, ale przejmując go za darmo władze miasta, zapowiadały jego gruntowny remont. Ten rozpoczął się w 2013 roku, choć ze względu na wysokie koszty rozbito go na kilka  etapów. Pierwszy za około 1,1 mln zł dotyczył przebudowy i rozbudowy części administracyjnej.  W 2016 roku budowlańcy wzięli się m.in. za salę widowiskową, foyer, łącznik i wejście do budynku. Za ponad 2 mln zł wykonano częściową rozbiórkę budynku wraz z wymianą dachu na blaszany i odbudowano wszystko do stanu surowego zamkniętego. Latem 2017 roku zlecono dokończenie remontu i wyposażenie budynku. Prace miały pochłonąć ponad 9,6 mln zł i zakończyć się latem 2018 roku. Szybko po rozpoczęciu tych prac na jaw wyszło – według oceny władz miasta - „indolentne podejście do projektowania”. Okazało się, że projekt, według którego remontowano budynek, miał mieć „wiele błędów i debiutanckich rozwiązań”. Postanowiono o zmianie projektu i w efekcie projektanta, a budowlańcom płacono za nicnierobienie (zobacz: Nicnierobienie kosztuje krocie) aż do decyzji o „rozstaniu się” z nim. Z głównego zlecenia za 9,6 mln zł zdążył wykonać prace tylko za nieco ponad 900 tysięcy złotych. W ubiegłym roku za ok. 170 tys. zł opracowano  drugiego projekt budowlany. Kosztorys prac pozostałych do wykonania opiewa na ok. 14 mln zł zł. 
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę beneficjantów, którym przyznano wsparcie z programu „Infrastruktura kultury”. Jest na niej także miasto Łomża, które ma otrzymać wsparcie na „Przebudowę i rozbudowę budynku Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego”. Dotacja ma wynieść 3,2 mln zł przy czym została rozbita na dwa lata.
- Przedmiotem projektu jest poprawa stanu infrastruktury kultury poprzez przystosowanie siedziby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży do prowadzenia działalności kulturalnej – podaje Łukasz Czech z ratusza tłumacząc, że zadanie polega na rozbudowie i przebudowie budynku filharmonii, wykonaniu zagospodarowania terenu oraz zakupie wyposażenia na potrzeby działalności kulturalnej. 

Na liście ministerialnych beneficjentów programu „Infrastruktura kultury” jest także Diecezja Łomżyńska. Na modernizację oświetlenia sal ekspozycyjnych w Muzeum Diecezjalnym w Łomży z środków MKiDN ma ona otrzymać 95 tysięcy złotych.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę