Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Łomżyńska drużyna na „Radość spod kapelusza”

Główne zdjęcie
fot. archiwum

14. młodych recytatorów i wokalistów z Łomży i jej okolic zakwalifikowało się do finału XIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Jak ocenia jury eliminacji miejskich co najmniej kilkoro z nich ma spore szanse na nagrody w ogólnopolskim finale, w którym będą rywalizować z uczestnikami z całego kraju. Finał konkursu odbędzie się w najbliższą sobotę 2. marca w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II, oczywiście pod patronatem najsłynniejszej łomżynianki Hanki Bielickiej – mistrzyni satyrycznego monologu i królowej polskiej sceny.

Młodzi ludzie mają teraz zupełnie innych idoli, nierzadko też nie zdają sobie nawet sprawy z dokonań niegdysiejszych gwiazd, ale Hankę Bielicką uczestnicy eliminacji kojarzą doskonale.

Co ważne nie próbują w najmniejszym nawet stopniu naśladować czy kopiować jej legendarnych monologów – stawiają na inne, nierzadko bardzo ambitne teksty, wyszukiwane samodzielnie, bądź podsuwane przez opiekunów czy nauczycieli. Dało to świetne rezultaty podczas sobotnich eliminacji miejskich w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II, bowiem z 15. ich uczestników – pięcioro zmogły choroby, trema bądź w starcie przeszkodziły inne obowiązki – aż czternastka weszła do finału. Zofia Adamska, Katarzyna Szmitko i Alicja Żelazna wnikliwie oceniały wykonania kolejnych piosenek, monologów i wierszy, zwracając baczną uwagę nie tylko na ich walory tekstowe, ale też interpretację utworu i całość umiejętności uczestników. Jak bowiem podkreślają, nie jest sztuką zakwalifikować do finału więcej osób – istotne jest to, żeby weszły do niego osoby mające coś do przekazania i przygotowane do występu pod każdym względem.

W kategorii monolog/wiersz wystąpiło dziewięcioro uczestników i tylko jednej osobie zabrakło szczęścia. Z ośmiorga finalistów Marta Obiedzińska, Luiza Amelia Sutkowska i Natalia Soczyńska to uczennice I Liceum Ogólnokształcącego i podopieczne Doroty Przestrzelskiej, Natalia Bieniek i Julia Krajewska reprezentowały SP 10, Kacper Wiśniewicz SP 1, Michał Grużewski ZSMiO nr 5, a Aleksandra Kibiłko wystąpiła jako niezrzeszona. Dla sześciorga z nich będzie to konkursowy debiut: tylko Aleksandra Kibiłko brała udział w ubiegłorocznej edycji, a Michał Grużewski zdobył nawet wyróżnienie w roku 2014. Wykonywany przez nich repertuar był bardzo urozmaicony, obejmując na przykład fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa, klasykę twórczości satyryczno-kabaretowej, ale też i nowe monologi. Szóstka wokalistów też potrafiła zaskoczyć, dlatego w komplecie zakwalifikowali się do finału. Eliminacje zmonopolizowali podopieczni Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej z Regionalnego Ośrodka Kultury: Izabela Modzelewska, Laura Narolewska, Mateusz Niksa i Damian Śliwiński, śpiewający piosenki z Kabaretu Starszych Panów czy filmowe szlagiery z okresu międzywojnia. Uczestnictwo w finale „Radości spod kapelusza” wyśpiewali też Julia Kochanowska (SP10) oraz Rafał Korytkowski (I LO), a najbardziej utytułowaną i doświadczoną wokalistką w ramach tego konkursu jest Laura Narolewska: w latach 2016 i 2017 wyróżniana, w roku ubiegłym zdobywczyni III nagrody.

Teraz zwycięzcy eliminacji miejskich mają tydzień czasu na ostatnie poprawki i doszlifowanie repertuaru, przede wszystkim pamięciowe, bowiem 2. marca nie tylko skonfrontują swe umiejętności z rówieśnikami z całego kraju, ale też będą oceniani przez profesjonalne jury pod kierunkiem profesora Jana Zdziarskiego. Łącznie w konkursie weźmie udział 40. młodych wykonawców, walczących o liczne nagrody, w tym Grand Prix.

 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę