Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 23 LUTEGO:


-Święta Milburga z Wenlock (+ 722)
=
Święty Boswell (+ok.661)
=
Święty Medrald (+850)
=
Święty Mikołaj z Prus (+1456)
=
Święty Ordoniusz (+1066)

patrz poniżej

23 LUTY:

Święta Milburga z Wenlock (+ 722)
23 LUTY: Święta Milburga z Wenlock (+ 722)

====

Święta Milburga z Wenlock (+ 722)

           Starsza siostra świętych Mildredy i Mildgyty. W 680 roku założyła w Wenlock (Shroshire) w Anglii, klasztor mniszek, a Teodor, arcybiskup Canterbury, udzielił jej jako ksieni uroczystego błogosławieństwa. Miała posiadać dar uzdrawiania. Zmarła w swym opactwie około 722 roku, zapewne w dniu 23 lutego. Tam ją też pochowano. Klasztor został potem zniszczony przez najeźdźców. Odnowili go mnisi kluniaccy, którzy też w 1078 roku odnaleźli szczątki ksieni. Przenieśli je do kościoła, który budowali ku jej czci. Milburgę jako jedyną z trzech świętych sióstr (zob. Mildgyta) wpisano do Martyrologium Rzymskiego.

====

Święty Boswell (+ok.661)

                 Nazywany był również Boisil. Uczeń św. Aidana. Mnich benedyktyński. Później został wybrany opatem w benedyktyńskim opactwie w Melrose. Jako opat wykładał Biblię i był kaznodzieją. Otrzymał dar proroctwa i był kierownikiem duchowym świętego Kutberta i św. Egberta. Boswell zmarł w czasie zarazy.

====
Święty Medrald (+850)

                   Nazywany był również Mèrald i Mèrault. Był opatem benedyktyńskiego klasztoru Vendôme we Francji. Zmarł około 850 roku.

====

Święty Mikołaj z Prus (+1456)

              Pochodził z Prus, ale poznać dał się w Italii. Wstąpiwszy do benedyktynów,przebywał najpierw w Santa Giustina w Padwie, gdzie też sprawował funkcje zakrystiana. Przeniósł się następnie do San Giorgio w Wenecji. Przez jakiś czas przebywał również w  San Benedetto di Polirone pod Mantuą. W końcu był przeorem i mistrzem nowicjuszów w San Nicola del Boschetto pod Genuą. Zmarł w r. 1456. Jego wspomnienie benedyktyni obchodzili  w dniu 23 lutego. Mało był znany. Ci, którzy próbowali rozniecić kult świętych lokalnych u nas - należeli do nich Pruszcz i Duńczewski - zamieścili go w swych zestawieniach, ale wiele o nim nie wiedzieli. Wydawcy Hagiografii polskiej także więcej dodać nie potrafili.

====

Święty Ordoniusz (+1066)

                  Był mnichem opactwa benedyktyńskiego z Sahagún (prowincja León, Hiszpania), a od roku 1062 biskupem Astorgi. Zmarł w roku 1066.

 

S. Stefania OSB
so, 23 lutego 2019 08:40
Data ostatniej edycji: pon, 28 lutego 2022 08:45:12

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę