Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Setki milionów na drogi i mosty

Główne zdjęcie
Droga przez Zosin. Jedna z pierwszych "schetynówek" w regionie - zbudowana w 2008 roku.

Ponad 420 milionów złotych ma być przekazane w tym roku z rządu do samorządów województwa podlaskiego na dofinansowanie inwestycji drogowych. Limity wypadków z środków Funduszu Dróg Samorządowych ogłosił minister infrastruktury. Środki są ogromne w stosunku do dotychczas przekazywanych samorządom, ale przede wszystkim zwiększa się możliwość ich wykorzystania włączając do finansowania mosty i drogi także wojewódzkie o znaczeniu obronnym.

- W ciągu 10 lat na zadania infrastrukturalne realizowane przez samorządy przeznaczymy 36 miliardów złotych – ogłosił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk informując, że 21 lutego 2019 r. został uzgodniony plan finansowy Funduszu Dróg Samorządowych. Środki Funduszu mają być przekazywane na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych, czyli realizowanego do lat programu tzw. „schetynówek”, ale także na dofinansowanie lub finansowanie zadań na drogach wojewódzkich. W przypadku województwa podlaskiego limit na 2019 roku wynosi ponad 420 mln zł przy czym:
- dofinansowanie zadań jednorocznych, realizowanych przez samorządy województwa podlaskiego wyniesie 332 535 669,06  zł;
- limit na dofinansowanie zadań wieloletnich, których realizacja może się rozpocząć w tym roku, wyniesie 81 911 005,45 na każdy kolejny rok.

Więcej na „schetynówki”
Dotychczas na dofinansowanie budowy dróg przebudowy i remontu dróg powiatowych i  gminnych, w ramach tzw. „schetynówek” samorządy z województwa podlaskiego rocznie otrzymywały ok. 50 – 60 mln zł. Rządowe wsparcie wynosiło 50% kosztów realizowanego zadnia. Teraz to się zmienia - wysokość dofinansowania ze środków FDS na zadania powiatowe i gminne będzie uzależniona od dochodów samorządu przy czym im niższy dochód własny tym większe dofinansowanie aż do 80% kosztów realizacji zadania.
Po ogłoszeniu limitów środków FDS wojewodowie mają zweryfikować listy zadań zgłoszonych przez samorządy w ramach naboru na 2019 r. z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej i dostosować ich do kryteriów przewidzianych w ustawie o FDS. W przypadku województwa podlaskiego na ostatecznej liście rankingowej opublikowanej przez PUW znajdowało się łącznie 101 wniosków gmin i powiatów ogólnej wartości niemal 270 mln zł.
Wobec znacznie większego limitu środków prawdopodobnie wojewoda ogłosi nabór uzupełniający.

Województwo też dostanie
Fundusz Dróg Samorządowych obejmuje także dwie inne grupy zadań drogowych. To możliwości dofinansowania budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz finansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg o znaczeniu obronnym. 
W przypadku mostów dofinansowanie ma wynosić 80% kosztów realizacji zadania wraz z drogami dojazdowymi do mostu, przy czym nabór wniosków przeprowadza minister właściwy ds. transportu.
W przypadku  dróg o znaczeniu obronnym nie będzie konkursów lecz Minister Obrony Narodowej będzie wskazywał Premierowi zadania które mają być w jego ramach zrealizowane. W przypadku jednostka samorządu terytorialnego ma otrzymać środki obejmujące całość kosztów realizacji tego zadania.

Na razie nie ogłoszono listy zadań, które będą realizowane w regionie w ramach środków z FDS.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę