Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Łomża skazana... na sukces gospodarczy?

Główne zdjęcie
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży

- Łomża w najbliższych latach skazana jest na sukces gospodarczy – stwierdził w czwartkowe przedpołudnie prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Mówił to na wstępie zorganizowanej przez niego i Zarząd Suwalskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej konferencji pn. „Polska Strefa Inwestycji”. Przybyło na nią zaledwie kilkunastu lokalnych przedsiębiorców. Tłumaczono to tym, że łomżyńscy przedsiębiorcy o nowym instrumencie pobudzania gospodarki, już mogli słyszeć wcześniej. Dwa tygodnie temu taką samą konferencję z SSSE zorganizował wójt gminy Łomża.

Wojciech Kierwajtys, wiceprezes SSSE
Wojciech Kierwajtys, wiceprezes SSSE
Przedstawiciel PwC
Przedstawiciel PwC

Polska Strefa Inwestycji to system pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację „nowych inwestycji”. Zdaniem specjalistów to największa zmiana od czasu utworzenia w kraju specjalnych stref ekonomicznych. Teraz cała Polska może być taką strefą, a nie tylko specjalnie wydzielone tereny. Inaczej traktowane jest także pojęcie „nowej inwestycja”. To utworzenie nowego przedsiębiorstwa, ale także zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacja produkcji przedsiębiorstwa na produkty dotąd niewytwarzane oraz zasadnicza zmiana dotycząca całościowego procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie.

Tak jak w przypadku wcześniejszych inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych, korzyścią dla inwestujących przedsiębiorców jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Jest ona różna w zależności do części kraju. W przypadku województwa podlaskiego może wynosić aż 70% wartości inwestycji i być rozliczana nawet przez 15 lat. Aby móc skorzystać z ulgi przedsiębiorcy muszą ponieść co najmniej określone „minimalne nakłady inwestycyjne”. W przypadku miasta Łomża, ale i gmin Łomża i Piątnica, ze względu na zakwalifikowanie Łomży do miast, których przyszłość jest  najbardziej zagrożona, ustawiono je na najniższym z możliwych poziomów. To 200 tys. zł w przypadku mikro przedsiębiorcy, 500 tys. zł w małych przedsiębiorstwach, 2 mln zł w średnich i 10 mln zł w dużych firmach. W przypadku wszystkich innych gmin powiatu łomżyńskiego, jeśli przedsiębiorca chciałby korzystać z ulg w ramach PSI, te nakłady musiałby być sześć razy wyższe.

Prezydent Mariusz Chrzanowski witając na konferencji grupkę przedsiębiorców, która skorzystała z zaproszenia i przyszła by posłuchać o tym co trzeba zrobić, aby móc skorzystać na „Polskiej Strefie Inwestycji”, przekonywał, że nasz kraj w ostatnich latach bardzo się rozwija i że „rozwój gospodarczy widać także w Łomży”. Zapewniał, że władze miasta starają się dbać o dobre relacje z „naszymi przedsiębiorcami” i że jesteśmy terenem, na którym warto inwestować. Na koniec oznajmił, że „Łomża w najbliższych latach skazana jest na sukces gospodarczy”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę