Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Poślizg w Hali Targowej

Główne zdjęcie
fot. UM Łomża

Po ponad 9 miesiącach od rozpoczęcia prac i na 6 miesięcy przed terminem ich zakończenia wykonano niewiele ponad 1/4 planowanych robót. Łomżyński ratusz pokazał jak wygląda wnętrze przebudowywanej zabytkowej Hali Targowej na Starym Rynku na nowoczesną Halę Kultury i przy okazji poinformował o opóźnieniu. - Stan zaawansowania robót na koniec stycznia wyniósł 26 proc. – poinformowano wyrażając nadzieję, że „Hala Kultury powinna być gotowa do końca roku”.

Przebudowa zabytkowej, zbudowanej w latach 30. XX wieku, Hali Targowej na Starym Rynku planowana jest przez władze miasta od lat. Dwa lata temu projekt jej przebudowy w „Halę Kultury” zyskał akceptację w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i otrzymał niemal 10 milionów wsparcia z unijnych fundusz. Goszczący na początku ubiegłego roku w mieście Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, wprost stwierdził, że „forsował ten pomysł”. W wyścigu o unijne środki na „Ochronę dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” łomżyńska hala pokonała m.in. wnioski Zamku Krzyżackiego w Malborku czy Hali Stulecia we Wrocławiu. 

Zgodnie z podpisaną w kwietniu umową przebudowa hali miała kosztować 12 milionów 850 tysięcy złotych i zakończyć się 30 sierpnia 2019 roku. Już latem pojawiły się informacje o problemach technicznych z realizacja projektu, ale władze miasta twierdziły wówczas, że napotykane problemy mają być „rzeczą normalną przy pracy na tego typu obiektach”. Teraz ratusz poinformował, że „w związku ze stwierdzeniem na części budynku innej niż zakładano w projekcie rzędnej posadowienia ław oraz stóp fundamentowych, zmianie uległa dokumentacja w zakresie rezygnacji z podpiwniczenia pomiędzy czwartą i ósmą osią konstrukcyjną obiektu”. W konsekwencji zmniejszy się powierzchnia użytkowa w kondygnacji piwnicznej o około 280 m2.

Przez ponad dziewięć miesięcy od rozpoczęcia prac wykonano m.in. roboty ziemne wewnętrzne, roboty rozbiórkowe wewnętrzne istniejących ścian piwnic, pawilonów sklepowych i jatek. Zdemontowano i odtworzono strop nad parterem w części administracyjnej oraz wykonano stropy nad parterem i piwnicą. Rozebrano cztery słupy podpierające dach hali w obszarze projektowanej sali widowiskowej i zastąpiono je  ramami stalowymi. Wzmocniono także zachodnią ścianę szczytową, zabezpieczając ją przed przemieszczeniem. Wykonywane są ponadto instalacje wewnętrzne wodnokanalizacyjne i centralnego ogrzewania. Trwa realizacja szybu windowego, murowane są ściany działowe parteru. W marcu planowane są prace rozbiórkowe pokrycia dachu i jego odtworzenie. 
W tym samym komunikacie podano, że Hala Kultury powinna być gotowa do końca roku.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami po zakończeniu prac remontowych miał być ogłaszany przetarg na wyposażenie nowej Hali Kultury, ale w planie zamówień publicznych miasta na ten rok takiego przetargu nie ma.

Foto: fot. UM Łomża
Foto: fot. UM Łomża
Foto: fot. UM Łomża
Foto: fot. UM Łomża
Foto: fot. UM Łomża
Foto: fot. UM Łomża
Foto: fot. UM Łomża
Foto: fot. UM Łomża
Foto: fot. UM Łomża

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę