Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Strażackie rachunki

Tysiąc trzydzieści cztery interwencje podejmowali w ubiegłym roku strażacy z Łomży i całego Powiatu Łomżyńskiego. Tylko co trzecia związana była z pożarem, a większość dotyczyła tzw. miejscowych zagrożeń. W ich wyniku 12 osób zginęło, a ponad 200 odniosło obrażenia. Strażacy wyliczyli, że straty materialne spowodowane zdarzeniami wyniosły 6 mln 250 tys. zł, ale wartość uratowanego przez nich mienia jest ponad cztery razy wyższa.

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży w środę obyła się narada w trakcie której podsumowano ubiegłoroczne działania strażaków z jednostek zawodowych i ochotniczych z Łomży i Powiatu Łomżyńskiego.  Uczestniczyli w niej m.in. nadbryg. Jarosław Wendt, Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Lech Szabłowski Starosta Łomżyński, a także burmistrzowie i wójtowie gmin Powiatu Łomżyńskiego, oraz zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski. 
St. bryg. Dionizy Krzyna, Komendant Miejski PSP w Łomży, prezentując wyniki ubiegłorocznej pracy strażaków podkreślał, że od kilku lat ilość zdarzeń przy w których interweniują jest zbliżona do tysiąca. W ubiegłym roku było o 16 interwencji więcej niż w 2017 roku. Cieszył się, że w ubiegłym roku nie było w regionie pożarów dużych i bardzo dużych, a do średnich zaliczono tylko 8, a reszta to były pożary małe. Podobnie było z „miejscowymi zagrożeniami”, z których większość zakwalifikowano jako „lokalne”. 
Do najtragiczniejszych zdarzeń zaliczył kilkudniowe poszukiwania dwóch topielców w Narwi na początku maja, oraz pożar drewnianego domu w Zbójnej pod koniec listopada, w wyniku którego śmierć poniosły dwie osoby.  
Komendant mówił, że strażacy czasami nieśli pomoc zupełnie inną niż można było się spodziewać. W marcu podczas działań związanych z kolizją na drodze krajowej 61, odebrali poród.

Komendant  Krzyna chwalił też współpracę pomiędzy strażakami zawodowymi z jednostek PSP a ochotnikami z OSP i z samorządami okolicznych gmin. Podkreślał, że funkcjonuje tu 59 jednostek OSP z których 19 jest włączonych do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wskazywał, że najczęściej do interwencji wyjeżdżały jednostki z Piątnicy (103 razy), Wizny (101) i Jedwabnego (80). Cieszył się też, że jednostki dysponują coraz lepszym sprzętem i podkreślał, że z roku na rok środki na dotacje dla strażaków są coraz większe. W ubiegłym roku była to kwota 2 mln 350 tys. zł, wobec ok. 1,6 mln w 2017 roku, 270 tys. zł w 2016 roku i niespełna 120 tys. zł w 2015 roku.
- To są dotacje zewnętrze, bez uwzględnienia środków z gmin – mówił komendant Krzyna  samorządom, ale także wiceministrowi MSWiA Jarosławowi Zielińskiemu i komendantowi wojewódzkiemu za wspieranie finansowe jednostek OSP.  - Bez tej pomocy nie byłaby możliwe takie efekty – podkreślał, wskazując, że w ubiegłym roku trzy jednostki OSP z  Jeziorka, Podgórza i Mątwicy. - Potencjał ratowniczy naszych jednostek uległ poprawie – cieszył się komendant wskazując, że w 2017 roku także trzy jednostki OSP z terenu powiatu otrzymały takie nowe samochody. - Dziękuję bardzo wszystkim samorządom i samorządowcom, którzy się w to zaangażowali – dodawał.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę