Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Kodeks etyki pracowników ratusza

Praworządność, bezstronność i bezinteresowność, obiektywizm, uczciwość i rzetelność, odpowiedzialność, a także min. uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami to zasady jakich powinni przestrzegać pracownicy łomżyńskiego ratusza. Prezydenta miasta Jerzy Brzeziński właśnie ustanowił Kodeks Etyki Pracowników Samorządowych Urzędu Miejskiego w Łomży.

Prezydent Kodeks wprowadził bo chce by łomżyński ratusz znalazł się w gronie finalistów akcji “Przejrzysta Polska”. Jak napisano w Biuletynie Informacji Publicznej ustanowiono go w ramach zadania obligatoryjnego “Zasad braku tolerancji dla korupcji”. Łomżyński kodeks zawiera 12 artykułów. Opisują one przede wszystkim jak powinien zachowywać się pracownik samorządowy. “Służba publiczna opiera się na zaufaniu publicznym i wymaga od pracowników samorządowych poszanowania Konstytucji i prawa oraz stawiania interesu publicznego ponad interes osobisty.” - to fragment art. 3 Kodeksu. Z dokumentu opublikowanego w BIP dowiadujemy się że “pracownik samorządowy nie ulega wpływom i naciskom politycznym, które mogą prowadzić do działań stronniczych lub sprzecznych z interesem publicznym”, a także, że ponosi on “odpowiedzialność za własne działania” ma obowiązek ujawnić “próby marnotrawstwa, defraudacji środków publicznych, nadużywania władzy lub korupcji odpowiednim instytucjom lub organom”, a w przypadku wątpliwości dotyczących celowości lub legalności podejmowanych w Urzędzie decyzji zgłasza to przełożonemu, “a w przypadku braku reakcji, odpowiednim organom”.
W sumie trzy strony norm sprowadzają się do tych znanych od wieków... nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu, nie czyń drugiemu co tobie nie miłe

Co ciekawe wśród zapisów ogólnych Kodeksu znalazł się także taki mówiący, że owe normy pracowników obowiązują w ratuszu jak i poza tym gmachem: “Normy niniejszego Kodeksu narusza pracownik samorządowy, który wskutek postępowania, zarówno w miejscu pracy jak i poza nim ryzykuje utratą zaufania niezbędnego przy wykonywaniu zadań publicznych.”
Prezydent Kodeks Etyki Pracowników Samorządowych Urzędu Miejskiego w Łomży zarządził w poniedziałek i już on obowiązuje.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę