Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Zgoda wojewody na budowę dużego gazociągu koło Łomży

Główne zdjęcie
Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski podpisuje decyzję lokalizacyjna gazociągu

Kilka kilometrów od południowo-zachodnich granic administracyjnych Łomży przebiegać będzie duży gazociąg. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji budowy gazociągu wysokiego ciśnienia na odcinku Rudka Skroda – Hołowczyce. To południowy odcinek gazociągu Polska – Litwa, który będzie przebiegał m.in. przez powiaty kolneński, łomżyński i zambrowski.

Przebieg gazociągu Polska - Litwa
Przebieg gazociągu Polska - Litwa
Południowy odcinek gazociągu Polska - Litwa
Południowy odcinek gazociągu Polska - Litwa

Gazowa rura ma mieć średnicę 70 cm i po ukończeniu prac, co ma nastąpić pod koniec 2021 roku, popłynie nią nawet 4 miliardy metrów sześciennych gazu. Gazociąg to projekt towarzyszący inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, stanowiącego połączenie systemów przesyłowych RP i Litwy, wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi. Biegnący z Litwy w kierunku Warszawy gazociąg, w okolicy wsi Rudka-Skroda w powiecie kolneńskim skręci 90 stopni na południowy wschód i poprowadzi w kierunku Hołowczyce przechodząc zaledwie 6 – 7 km od granic Łomży. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w ubiegłym tygodniu podpisał decyzję administracyjna wyznaczającą dokładny przebieg gazociągu  przez powiaty: kolneński, łomżyński, zambrowski i wysokomazowiecki. W sumie to ponad 70 km gazociągu o średnicy 70 cm. Na tym odcinku wyznaczono także 3 zespoły zaporowo- upustowe: ZZU Stare Konopki, gm. Śniadowo, pow. Łomżyński,  ZZU Zambrów wraz z śluzą nadawczo-odbiorczą w miejscowości Grzymały, gm. Zambrów, oraz ZZU Czyżew w pobliżu miejscowości: Czyżew, gm. Czyżew, pow. wysokomazowiecki, oraz  drogi dojazdowe do nich.

Gazociąg Polska – Litwa ma mieć ponad 500 km długości, przy czym po polskiej stronie to ok. 338 km. W Polsce inwestycje realizuje GAZ-SYSTEM, czyli spółka strategiczna dla polskiej gospodarki, która jest odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego oraz zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę