Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Powrót na łono KRUS-u

Osoby, które na początku października ubiegłego roku zostały skreślone z ewidencji Kasy Rolniczego Ubezpieczenie Społecznego, mogą znów starać się o ubezpieczenie w tej instytucji. Spotkało to tych, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, a którzy rozliczali się tak jak zawodowi rolnicy W tym tygodniu, w tej sprawie weszła w życie specjalna ustawa, która znosi zapisy poprzednich ustaleń.

Wprowadzono je po to, by m.in.: zlikwidować – zdaniem Ministerstwa Finansów – patologię związaną z rejestrowaniem się w KRUS-ie osób, które nie mają nic wspólnego z rolnictwem. Dobrodziejstwem opłacania składek emerytalno – rentowych w tej instytucji jest sama składka. Jej wysokość ogranicza się do niewiele ponad 250 zł., płaconych kwartalnie. Zbieranie na przyszłą emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, to wydatek ponad 700 zł. miesięcznie. Nie spodziewamy się tłoku w urzędach z powodu możliwości powrotu do dotychczasowej formy ubezpieczenia – mówi Andrzej Grudziński, dyrektor Oddziału Rejonowego KRUS w Zambowie. Odział ten działa na terenie byłego województwa łomżyńskiego. W wyniku ubiegłorocznych zmian w przepisach z ewidencji KRUS-u na tym terenie zrezygnowało ponad 700 osób. Teraz spodziewamy się, że z możliwości powrotu skorzysta ok. 300-400 ubezpieczonych. Powodem tej mniejszej liczby wracających jest ograniczenie, jakie wprowadził ustawodawca. Powrócić na łono KRUS-u nie może ten, kto zapłacił podatek dochodowy w wysokości powyżej ok. 2528 zł. Chodzi tu oczywiście o należności wobec fiskusa za 2004 r. i wypracowane z pozarolniczej działalności gospodarczej. Nowe uregulowania dają jednak możliwość przywrócenia ubezpieczenia zarówno rolnikom jak i ich domownikom. Niezależnie również od powodu skreślenia z listy, np. ze względu na formę opodatkowania.
Po zmianie przepisów do ustawy o ubezpieczeniach społecznych najwięcej wnoszą dwa artykuły. Jak informuje ubezpieczyciel na swojej oficjalnej stronie internetowej: krus.gov.pl,
ustawa ta nowelizuje m.in. art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 roku Nr 7 poz. 25 ze zm.) oraz wprowadza art. 5a do ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 roku o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 91 poz. 873). Trudno w tym miejscu tłumaczyć zawiłości prawa ważne, że przepisy obu artykułów dotyczą zasad podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników przez osoby prowadzące jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą. W szczególności z postanowień ustawy wynika, iż dla możliwości podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników nie ma znaczenia forma opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej równocześnie z działalnością rolniczą.
Ważne w nowych regulacjach ubezpieczenia w KRUS są również terminy. W sytuacji gdy osoba zainteresowana złoży wniosek o przywrócenie ubezpieczenia, do końca września tego roku, zostanie nim objęta od 1 października. Przy złożeniu wniosku do końca grudnia, zainteresowani zostaną objęci ubezpieczeniem dopiero po nowym roku. Terminów należy przestrzegać ponieważ w 2006r., nie będzie już możliwości powrotu. Zgodnie z nowym prawem, nie będą już mogli ubezpieczać się w Kasie: lekarze, pielęgniarki, tłumacze, lekarze weterynarii, wykonujący swoją pracę osobiście. Wyłączeni z tej formy ubezpieczenia zostaną również wspólnicy spółek prawa handlowego, np. wspólnicy spółki cywilnej, przekształconej w spółkę jawną. W terminie 14-stu dni muszą też zgłosić się ci, którzy zawiesili swoją działalność gospodarczą lub ją wznawiają.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę