Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

PIRol: Rolniku – sprawdź kody na fakturze!

W 2019 roku obowiązują nowe stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Teraz - do 28 lutego - można starać się o pieniądze za paliwo wykorzystane do produkcji rolniczej od 1 sierpnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 roku oraz od 1 do 31 sierpnia. Stawka dopłat będzie wynosić 100 złotych do każdego 1 ha użytków rolnych, ale o dodatkowy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze będą mogły ubiegać się gospodarstwa rolne utrzymujące bydło. Rolnicy do wniosku muszą załączyć m.in. faktury, a Podlaska Izba Rolnicza ostrzega, że ważny jest też kod paliwa.

Tak jak w latach poprzednich podstawowa stawka dopłat do paliwa rolniczego będzie opierała się na powierzchni użytków rolnych uprawianych przez rolnika. Nie ma tu znaczenia czy dany areał należy do gospodarza czy jest on dzierżawiony. Wpływ na wielkość dopłaty ma również limit rocznego zużycia paliwa określony w ustawie, stawki zwrotu akcyzy za paliwo wykorzystane do produkcji rolniczej określanej przez rząd w rozporządzeniu oraz faktycznego zużycia paliwa rolniczego w danym gospodarstwie. 

Wartość zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze wykorzystywane w produkcji mleka lub opasów będzie wyliczana jakość iloczyn stawki zwrotu akcyzy za ON określanej przez rząd, liczby 30 oraz średniej rocznej liczby bydła, którą utrzymywał rolnik w roku poprzedzającym złożenie wniosku. Należy zwrócić uwagę, że liczba bydła będzie określana na podstawie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła. W praktyce oznacza to, że inna będzie dopłata do paliwa rolniczego do krowy, inna do jałówki, a jeszcze inna do cieląt. 

PIRol dodaje, że od tego roku obowiązuje również nowy wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.  
Zgodnie z nowym wzorem we wniosku o dopłaty do paliwa rolniczego rolnik musi:
- wpisać do kogo jest składany wniosek, czyli wójta, burmistrza czy prezydenta 
- podać swoje dane osobowe oraz adres zamieszkania;
- wpisać ile hektarów jest jego własnością oraz ile gruntów jest jego współwłasnością;
- oświadczyć jaka była średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła, które posiadał w poprzednim roku 
- podać liczbę załączników oraz je nazwać, czyli np. kopia umowy dzierżawy – 2 szt.,  zaświadczenie o DJP bydła z ARiMR – 1 szt., kopie faktur VAT potwierdzających zakup paliwa do celów rolniczych – 12 szt. 

- W przypadku faktur od tego roku zaczynają się jednak schody – ostrzega rolników PIRol. - W myśl przepisów obowiązujących od początku bieżącego roku, zwrot podatku akcyzowego przysługuje do oleju napędowego oznaczonego kodem CN 2710 19 43 do 2710 19 48 oraz CN 3826 00. Tak więc faktury z 2019 r. na olej napędowy oznaczony innymi kodami nie są uwzględniane przy składaniu wniosku w urzędach gmin. Mówi o tym szczegółowo Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U z 2018 r. poz. 2244). Ogranicza ona możliwość ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego za zakup oleju napędowego oznaczonego na fakturach następującymi kodami: CN 2710 19 41, CN 2710 19 42, CN 2710 19 49, CN 2710 20 11, CN 2710 20 12, CN 2710 20 13, CN 2710 20 14, CN 2710 20 15, CN 2710 20 16, CN 2710 20 17, CN 2710 20 18, CN 2710 20 19
- Rolniku zwróć uwagę jakie paliwo kupujesz – apeluje Podlaska Izba Rolnicza ostrzegając, że paliwo ON oznaczone kodem uwzględnionym w ustawowych wyłączeniach, nie uprawnia do otrzymania zwrotu. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę