Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Kwietne ogrody wszechświata Elżbiety Laskowskiej

Główne zdjęcie
Elżbieta Laskowska

Pięknem przyrody była zauroczona od dziecka i już wtedy przejawiała zdolności plastyczne. Nigdy jednak nie kształciła się w tym kierunku, ale teraz nadrabia stracony czas. I to bardzo skutecznie, co potwierdziła jej debiutancka wystawa w Galerii N. Łomżynianka z wyboru Elżbieta Laskowska zaprezentowała efektowne martwe natury z kwiatami w roli głównej. – Kwiaty są moją pasją i największą inspiracją – mówi Elżbieta Laskowska. – Uwielbiam kwiaty w ogródku, ale nie lubię ich zrywać, a przeniesione na płótno pozostają z nami na zawsze!

Na dworze aura już przedwiosenna, bez śniegu i na plusie, ale we wtorkowy wieczór w Galerii N, od ćwierć wieku zgodnie prowadzonej przez Klub Wojskowy i Regionalny Ośrodek Kultury, wiosna wystąpiła już w pełnej krasie. Stało się tak dzięki barwnej twórczości Elżbiety Laskowskiej, która na swej pierwszej wystawie indywidualnej wystąpiła w całej okazałości z tym, co jej w duszy gra.
– Mieszkałam w małej miejscowości nieopodal Ostrołęki i od najmłodszych lat uwielbiałam wyprawy na łąki, ten zapach kwiatów i innych roślin – mówi Elżbieta Laskowska. – Przyroda fascynowała mnie od początku, ale nie mogłam rozwijać się malarsko, chociaż miałam jakiś dar i dlatego przez cztery lata  nauki w liceum prowadziłam i ozdabiałam kronikę szkolną. Ale o zajęciu się tym na poważnie nie było mowy – teraz to wszystko nadrabiam i uwielbiam malować kwiaty!
Potwierdzenie prawdziwości tych słów można znaleźć na wyeksponowanych w galerii pracach. 
To wystawa debiutancka, ale zarazem i retrospektywna, bowiem autorka wybrała obrazy od najstarszych do najnowszych, pokazując przy tym swój rozwój. Zaznacza przy tym, że nie podchodzi do malowania w jakiś profesjonalny i naukowy sposób, lecz zachwyca się kwiatami, starając się ich piękno jak najwiarygodniej oddać na płótnie za pomocą akrylowych farb. 
– Jestem radosną, pozytywnie nastawioną do życia osobą i to ma również odzwierciedlenie w moim malarstwie – zauważa Elżbieta Laskowska. – Kwiaty to przepiękne cuda natury, a malowanie to moje hobby i odpoczynek. 
Twórcza praca bywała jednak w przypadku autorki czymś więcej niż tylko pasją, tak jak 15 lat temu, gdy przebywała w Stanach Zjednoczonych. – Zupełnie nieoczekiwanie straciłam wtedy wzrok – wspomina Elżbieta Laskowska. – Może z tęsknoty, nie wiem, ale było ze mną bardzo źle. Lekarz bardzo mną się wtedy zajął, zawiózł prywatnym samochodem do klinki, gdzie miałam operację. Udała się i chciałam jakoś podziękować za to Bogu – namalowałam więc w domu opieki i spokojnej starości, gdzie wtedy pracowałam, olejny obraz, pięć metrów na dwa, na dużej ścianie naprzeciwko windy. To był pejzaż, lecące bociany. I boss mnie woła, zachwycony: „Ela, czy możesz namalować następne?”. Chętnie, odpowiedziałam, ale jeśli zapłacisz za moją operację 12 tysięcy dolarów, po sześć tysięcy za każde oko. Poprosił o wizytówkę lekarza, a ja namalowałam następne – nocami, bo w dzień pracowałam: oczywiście kwiaty, alejkę w parku, kaczki w stawie, takie typowe, polskie pejzaże. I są tam do dziś, ciesząc oczy 600 pensjonariuszy tego domu!
Obrazy pani Elżbiety radują też innych, choćby tych, którzy kupowali je na aukcjach charytatywnych, np. w Düsseldorfie na rzecz dzieci specjalnej troski czy sierot z polskich rodzin.
Ma też już w planach kolejną wystawę, chcąc poważniej zagłębić się w tematykę pejzażu oraz malowania ludzi. – Na tę chwilę kwiaty to mój ulubiony temat, ale za rok-dwa, kiedy pomyślę o kolejnej wystawie, chciałabym pokazać portrety i pejzaże – mówi Elżbieta Laskowska. – Na tej wystawie jest już jeden, „Świt w wielkim mieście”, namalowany na 18-tkę córki koleżanki, tak więc początek mam już za sobą!

Wojciech Chamryk

Foto: Elżbieta Laskowska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Jarosław Cholewicki, Elżbieta Laskowska, Ryszard Matuszewski
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę