Oświadczenia przed kampanią
W tym roku rolnicy, podobnie jak przed rokiem, będą mogli złożyć papierowe oświadczenia zamiast elektronicznego wniosku do ARiMR o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych do gruntów. Dotyczy to tylko małych rolników, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 deklarowali powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha. Przed rokiem takich oświadczeń w województwie podlaskim złożono ponad 22 tysiące, czyli z tej możliwości skorzystało więcej niż 1/4 rolników.
Od ubiegłego roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 generalnie składane mają być obowiązkowo przez internet – za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Dla wielu okazało się to kłopotliwe, dlatego właścicielom małych gospodarstw pozostawiono, tak jak było to w 2018 r., możliwość złożenia papierowego oświadczenia. Może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 deklarował powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał się wyłącznie o:
- jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu,
- płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020),
- wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013),
- premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).
Papierowe oświadczenia od uprawnionych rolników będą przyjmowały biura powiatowe ARiMR przez miesiąc - począwszy do piątku 15 lutego do 14 marca 2019 r. Można będzie złożyć je osobiście, przez upoważnioną osobę lub przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej - wówczas o terminie wpływu zadecyduje data stempla pocztowego.
- Jeżeli chodzi o przyjmowanie oświadczeń w kampanii 2018 to do Podlaskiego Oddziału Regionalnym ARiMR łącznie złożono 22 329 oświadczeń - podaje Iwona Chrapowicz zaznaczając, że to 27% wszystkich wniosków złożonych w poprzednim roku. O dopłaty do gruntów w ubiegłym roku ubiegało się 81396 rolników z województwa podlaskiego. - 58 819 wniosków złożono za pomocą aplikacji eWniosekPlus - dodaje Iwona Chrapowicz.