Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Oświadczenia przed kampanią

W tym roku rolnicy, podobnie jak przed rokiem, będą mogli złożyć papierowe oświadczenia zamiast elektronicznego wniosku do ARiMR o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych do gruntów. Dotyczy to tylko małych rolników, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 deklarowali powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha. Przed rokiem takich oświadczeń w województwie podlaskim złożono ponad 22 tysiące, czyli z tej możliwości skorzystało więcej niż 1/4 rolników.

Od ubiegłego roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 generalnie składane mają być obowiązkowo przez internet – za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Dla wielu okazało się to kłopotliwe, dlatego właścicielom małych gospodarstw pozostawiono, tak jak było to w 2018 r., możliwość złożenia papierowego oświadczenia. Może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 deklarował powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał się wyłącznie o:

  • jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu,
  • płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020),
  • wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013),
  • premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).
Dodatkowo rolnik składający oświadczenie powinien potwierdzić brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2018 r. oraz fakt ubiegania się w 2019 r. o te same płatności, co w roku 2018.
Papierowe oświadczenia od uprawnionych rolników będą przyjmowały biura powiatowe ARiMR przez miesiąc - począwszy do piątku 15 lutego do 14 marca 2019 r.  Można będzie złożyć je osobiście, przez upoważnioną osobę lub przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej - wówczas o terminie wpływu zadecyduje data stempla pocztowego.
- Jeżeli chodzi o przyjmowanie oświadczeń w kampanii 2018 to do Podlaskiego Oddziału Regionalnym ARiMR łącznie złożono 22 329 oświadczeń - podaje Iwona Chrapowicz zaznaczając, że to 27% wszystkich wniosków złożonych w poprzednim roku.  O dopłaty do gruntów w ubiegłym roku ubiegało się 81396 rolników z województwa podlaskiego. - 58 819 wniosków złożono za pomocą aplikacji eWniosekPlus - dodaje Iwona Chrapowicz. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę