Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

ARiMR: Weź dotacje - rozkręć biznes na wsi

Główne zdjęcie
Edyta Drągiewicz, Wiesław Grzymała, Grzegorz Chełmiński, Tomasz Krasowski

- Liczymy na to, że będzie większe zainteresowanie – mówił Wiesław Grzymała dyrektor Podlaskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży zachęcając rolników do inwestycji w tzw. małe przetwórstwo. Agencja oferuje dotacje, które w tym roku mogą być znacząco większe niż w latach poprzednich, a do tego rozszerzono grono osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie. Przez ostatnie dwa lata z województwa podlaskiego przeszły tylko 3 wnioski o takie wsparcie.

Pomoc na tzw. małe przetwórstwo rolnicy mogą otrzymać w ramach rozdzielanych przez ARiMR środków z budżetu PROW 2014-2020. To refundacja do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż i ziemniaków.  Nabór wniosków ruszył 31 stycznia i potrwa do 1 marca 2019 r. Kierownictwo łomżyńskiego oddziału ARiMR przekonuje, że w tym roku w stosunku do dwóch poprzednich edycji programu wprowadzono szereg  korzystnych zmian i ułatwień.
- Z oferty skorzystać mogą tak jak dotychczas, rolnicy, domownicy, bądź małżonkowie rolników. Natomiast nowością jest druga grupa. Rolnicy lub małżonkowie rolników prowadzący lub podejmujący prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów rolnych w ramach rolniczego handlu detalicznego. I w tym przypadku, żeby uzyskać pomoc, nie jest wymagane prowadzenie działalności – wyjaśniał Grzegorz Chełmiński zastępca dyrektora podlaskiego oddziału ARiMR. 
W takim wypadku maksymalna kwota wsparcia jaka można otrzymać z Agencji wynosi 100 tys. zł. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej dotacje, o które można się starać, zostały zwiększone do 500 tys. zł.   
Edyta Drągiewicz z Biura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w Białegostoku podając dane z lat ubiegłych, gdy wnioski składało po kilka, czy kilkanaście osób, a większość z nich później rezygnowała i ostatecznie za lata 2016 i 2017 podpisano tylko 3 wnioski, przekonywała, że w tegorocznym naborze wprowadzono również ułatwienia mające na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych na etapie przygotowania inwestycji. Składając wniosek o przyznanie pomocy rolnicy nie będą zobligowani do przedkładania wymaganych dotychczas decyzji czy pozwoleń. Będzie je można dostarczyć na etapie rozliczania inwestycji, a więc już po zawarciu umowy o dofinansowanie.
- Widzimy potencjał naszych rolników do takich inwestycji np. w przypadku produkcji mleka, mięsa czy owoców – dodawała Edyta Drągiewicz wskazując, że linia do produkcji sera mogłaby być źródłem dodatkowego dla rolników. 

Wiesław Grzymała, dyrektor Podlaskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży zachęcając do składania wniosków o wsparcie inwestycje na małe przetwórstwo podkreśla, że pracownikom Agencji zależy, aby rolnicy z województwa sięgali po te środki.
- W przypadku środków na modernizację gospodarstw rolnych jesteśmy czołówką krajową. W 2018 roku byliśmy na pierwszym miejscu pod względem wypłacania środków na modernizację gospodarstw rolnych – mówił Grzymała podkreślając, że takie środki służą rozwojowi rolnictwa. - Od 25 lat unowocześniamy rolnictwo i obszary wiejskie – dodawał wskazując na tegoroczny jubileusz Agencji, która większości Polaków kojarzy się z wypłacaniem tzw. dopłat bezpośrednich do ziemi. 

Szczegółowe informacje na temat zasad i warunków ubiegania się o pomoc w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój” dostępne są na portalu internetowym www. arimr.gov.pl oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

Foto: Edyta Drągiewicz, Wiesław Grzymała, Grzegorz Chełmiński, Tomasz Krasowski
Foto: Wiesław Grzymała
Foto: Grzegorz Chełmiński
Foto: Edyta Drągiewicz
Foto: Edyta Drągiewicz, Wiesław Grzymała, Grzegorz Chełmiński, Tomasz Krasowski
Foto: Tomasz Krasowski

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę