Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Gmina Łomża „otwiera możliwości”

Główne zdjęcie
Piotr Kłys wójt gminy Łomża

- Na terenie gminy Łomża będą trzy węzły umożliwiające wjazd na Via Baltica, to otwiera możliwości – mówił do kilkudziesięciu lokalnych przedsiębiorców Piotr Kłys, wójt gminy Łomża. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży władze gmina i Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zorganizowały konferencja pt. „Polska Strefa Inwestycji”, w trakcie której przedstawiano możliwości skorzystania z nowego systemu wspierania inwestycji. - Zwrot w formie ulgi podatkowej może wynieść nawet 70% poniesionych wydatków – mówił Grzegorz Kokoszkiewicz, menedżer z firmy EY (dawniej Ernst & Young), przekonując, że do skorzystania z ulgi może kwalifikować się także inwestycja w dotychczasowym zakładzie.

Polska Strefa Inwestycji to nowy system pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację „nowych inwestycji”. To utworzenie nowego przedsiębiorstwa, ale także zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacja produkcji przedsiębiorstwa na produkty dotąd niewytwarzane oraz zasadnicza zmiana dotycząca całościowego procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie. - Korzyścią dla inwestujących przedsiębiorców jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, która w przypadku województwa podlaskiego może wynosić 70% wartości inwestycji i być rozliczana nawet przez 15 lat – tłumaczył przedsiębiorcom  Grzegorz Kokoszkiewicz, menedżer z firmy EY (dawniej Ernst & Young), świadczącej profesjonalne usługi doradcze. 
Wymagane są także minimalne nakłady inwestycyjne, które w przypadku gmin Łomża i Piątnica, oraz miasta Łomży za na najniższym z możliwych poziomów. To 200 tys. zł w przypadku mikro przedsiębiorcy, 500 tys. zł w małych przedsiębiorstwach, 2 mln zł w średnich i 10 mln zł w dużych firmach. W przypadku wszystkich innych  gmin powiatu łomżyńskiego, jeśli przedsiębiorca chciałby korzystać z ulg w ramach PSI te nakłady musiałby być sześć razy wyższe.
- Jesteśmy tu po to, aby zrobić „deal”. Państwo potrzebujecie zainwestować, a my chcemy, abyście zrobili to u nas – mówił wójt Piotr Kłys zapewniając o wszelkim możliwym wsparciu dla przedsiebiorców ze strony Urzędu Gminy. - Otworzyliśmy nowe stanowisko łączące gospodarkę przestrzenną i obsługę przedsiębiorczości. Każdą sprawę, którą chcecie załatwić w Urzędzie Gminy, będziecie mogli załatwić przez jednego człowieka – tłumaczył wójt przekonując przedsiębiorców do inwestowania na terenie gminy. 
Przekonywał, że położenie gminy, jej infrastruktura obecna i planowana do realizacji przez władze krajowe, ale i samorząd ma przyczynić się do rozwoju  przedsiębiorczości. - Gmina Łomża ze swojego budżetu w tym roku na inwestycje planuje wydać 13 mln zł – mówił wójt podkreślając, że to przede wszystkim inwestycje infrastrukturalne. 

O tym, że warto inwestycje w przedsiębiorczość są opłacalne dla samorządów i społeczeństw przekonywał także Wojciech Kierwajtys Wiceprezes Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. To ta spółka zarządza programem „Polska Strefa Inwestycji” w województwie podlaskim. Opowiadał, że w ciągu 20 lat funkcjonowania SSSE, która w początkowym okresie obejmowała tereny w trzech miastach Suwałki, Ełk i Gołdap  powstały nich nowoczesne dzielnice przemysłowe, w których funkcjonuje 70 firm, w których pracuje 7,5 tys. osób, a łączne nakłady inwestycyjne wyniosły 4 miliardy złotych. Tylko w Gołdapi, gdzie początkowo bezrobocie  przekraczało 40 procent powstało 10 firm, które zatrudniają 1,5 tys. ludzi i dziś brakuje tam ludzi do pracy.

Foto: Piotr Kłys wójt gminy Łomża
Foto: Piotr Kłys wójt gminy Łomża
Foto:
Foto: Grzegorz Kokoszkiewicz, menedżer z firmy EY i  Wojciech Kierwajtys Wiceprezes Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Wojciech Kierwajtys Wiceprezes Zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
Foto: Grzegorz Kokoszkiewicz, menedżer z firmy EY
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę