Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Biało-czerwone kwiaty i hołd dla płk. dr. wet. Millaka

Pół wieku po śmierci pułkownika doktora Konrada Mariana Millaka (1886 – 1969), jego uczniowie i znawcy medycyny weterynaryjnej oraz historii weterynarii spotkali się w Łomży. Uczcili lekarza i organizatora służby weterynaryjnej Wojska Polskiego w XX-leciu międzywojennym... Dzisiaj tylko ludzie z Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, np. dr Marian Czerski, dr Emilian Kudyba, kojarzą tak odległe fakty, jak to, że 1. listopada 1910 r. gubernator łomżyński powierzył stanowisko powiatowego lekarza weterynarii w Ostrołęce 24-latkowi: absolwentowi Instytutu Weterynaryjnego w Dorpacie. Potem kierował inspektoratem w Kolnie, ale przeznaczeniem była historia weterynarii.

Konrada Mariana Millaka wspominał w wykładzie biograficznym prof. Włodzimierz Kluciński, w latach 1996 – 2002 rektor SGGW w Warszawie. W niepodległej Polsce Konrad Millak, który lata I wojny światowej przeżył w armii carskiej, dostał przydział do Ministerstwa Spraw Wojskowych RP. M.in., był szefem Służby Weterynaryjnej MSW, wziętym do niewoli po kampanii wrześniowej '39 przez Niemców. Od 1941 do zakończenia II wojny światowej był więźniem oflagów. Po uwolnieniu do 1950 r. pracował jako zastępca szefa służby weterynaryjnej w Ministerstwie Obrony Narodowej. Jego prawdziwą pasją była historia weterynarii, czego dowodzi i ponad setka publikacji o dziejach leczenia zwierząt w Polsce, i „Słownik polskich lekarzy weterynaryjnych” z około 2 900 hasłami. I jak w 1927 r. miał zasługi nie do przecenienia w powołaniu Wydziału Weterynaryjnego UW, tak w '49 doprowadził do utworzenia Ośrodka Historii Medycyny Weterynaryjnej (UW, SGGW, PTNW).

Prof. Włodzimierz Kluciński z prof. Mirosławem Kleczkowskim jako studenci byli w jednej ławce słuchaczami dr. Millaka, któremu w budynku Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łomży przy ul Nowogrodzkiej 160 jeszcze za czasów senatora dr. Jana Stypuły poświęcono skromną tablicę, na której zawieszono wieniec biało-czerwonych kwiatów z polskimi wstęgami, na pamiątkę 100-lecia odzyskania Niepodległości. Wzruszający i bezinteresowny gest wobec historyka i wykładowcy UW.

O zakażeniach zołzami – bakteriami chorobotwórczymi w stadach koni po wojnie i współcześnie bardzo szczegółowo opowiadał prof. Jerzy Kita. Opisywał przyczyny i objawy uciążliwej i trudnej do wyleczenia przypadłości, kiedy atakujące węzły chłonne bakterie powodują zapalenie spojówek oczu koni, wypływy ropne, posmutnienie szlachetnych zwierząt. Zalecał w przypadku zakażenia zołzami izolację o minimum 10 metrów  wierzchowców od siebie, antybiotyki, codzienne mycie i dezynfekcję. Pokazywał wstrzyknięcia szczepionek pod wargę konia i przez nos do wnętrza głowy. Poinformował o ciekawej publikacji Tomasza Szydłowskiego z Płocka „Koń w Wojsku Polskim”.

Bogumiła Olbryś, dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży, dała przepiękny bukiet kwiatów podczas spotkania prof. Teresie Zaniewskiej, którą jako wychowanka nazwała „mentorem osobowościowym i pedagogicznym, z wyrazami szczerej miłości”. Wyznanie wdzięcznej słuchaczki bliskie jest uczuciom, jakie wyzwala Pani Profesor Zaniewska każdorazowo, ilekroć zabierze głos. Oto pozytywny przykład naukowca wielkiej klasy, dla którego równocześnie jako dydaktyka ważne są 3 sfery przekazu: treści merytorycznych, kultury i elegancji polszczyzny oraz jasności i lekkości w odbiorze nierzadko złożonych informacji z literatury i historii, swobodnie wpisanych w prowadzony pasjonująco wywód. Podobnie było tym razem. Opowiadała ciekawostkę z Konradzie Millaku, który w kalejdoskopie zainteresowań napisał rozprawę o Stefanie Żeromskim.

Mało kto wie, że Wielki Pisarz - Sumienie Polaków w latach 1886 – 1888 studiował weterynarię. O postawienie tezy, że znajomość anatomii zwierząt i ich trybu życia wywierała przemożny wpływ na twórczość literacką autora „Popiołów”, pokusił się dr Millak i podzielała jego tezy prof. Zaniewska, przytaczając fachowe opisy, zwłaszcza koni. Uważni badacze autora „Przedwiośnia” w jego dziele odnajdą pogłębiony znawstwem obraz natury, o jakim zwykły śmiertelnik nie ma pojęcia... Profesor Teresa Zaniewska to pełnomocnik rektora SGGW do spraw kultury regionów wiejskich. Kwiaty od łomżyńskiej, ostrołęckiej i warszawskiej społeczności weterynaryjnej dedykowała – jak na tablicy – wybitnemu historykowi, etykowi i działaczowi społecznemu. Szara tablica pamięta czerwiec 1984...

 

Mirosław R. Derewońko

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę