Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

"Pieszy! Bezpieczny, widoczny po zmroku"

Główne zdjęcie
fot. KMP Łomża

Łomżyńscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego od wczorajszego popołudnia prowadzą działania pod nazwą "Pieszy! Bezpieczny, widoczny po zmroku". - Głównym celem akcji jest zapobieganie wypadkom z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego - podaje Urszula Brulińska z KMP w Łomży.

Jak przekazuej Brulińska mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców w pobliżu przejść dla pieszych. Jak do tej pory, wykroczeniami najczęściej popełnianymi przez osoby kierujące pojazdami są: wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejściach dla pieszych oraz omijanie innego pojazdu, który zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. Piesi natomiast najczęściej przekraczają jezdnię w miejscach niedozwolonych bądź na czerwonym świetle. Zdarza się, że poruszając się po jezdni, poza obszarem zabudowanym po zmroku, wciąż nie są widoczni! Policjanci apelują o rozwagę, ostrożność oraz noszenie elementów odblaskowych poprawiających bezpieczeństwo.

Urszula Brulińska podaje, że o tej porze roku osoby piesze stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego.
- Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się po drodze oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń - mówi dodając, że pieszy powinien zdawać sobie sprawę, że wkraczając na jezdnię w trudnych warunkach pogodowych tuż przed jadący pojazd powoduje, że kierowca nie jest w stanie z bezpiecznie zareagować. - Należy pamiętać również o noszeniu po zmroku elementów odblaskowych, także na terenie zabudowanym, dzięki którym pieszy jest lepiej widoczny. - Często zmieniające się warunki atmosferyczne, szybciej zapadający zmrok, miejscami występujące mgły – wszystko to wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego czy nieoświetlonego rowerzystę, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy czy nieoświetlony rowerzysta jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych i prawidłowego oświetlenia roweru zwiększa widoczność, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Bycie niewidocznym na drodze może skończyć się tragicznie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę