Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 stycznia 2021 napisz DONOS@

"Pieszy! Bezpieczny, widoczny po zmroku"

Główne zdjęcie
fot. KMP Łomża

Łomżyńscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego od wczorajszego popołudnia prowadzą działania pod nazwą "Pieszy! Bezpieczny, widoczny po zmroku". - Głównym celem akcji jest zapobieganie wypadkom z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego - podaje Urszula Brulińska z KMP w Łomży.

Jak przekazuej Brulińska mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców w pobliżu przejść dla pieszych. Jak do tej pory, wykroczeniami najczęściej popełnianymi przez osoby kierujące pojazdami są: wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejściach dla pieszych oraz omijanie innego pojazdu, który zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. Piesi natomiast najczęściej przekraczają jezdnię w miejscach niedozwolonych bądź na czerwonym świetle. Zdarza się, że poruszając się po jezdni, poza obszarem zabudowanym po zmroku, wciąż nie są widoczni! Policjanci apelują o rozwagę, ostrożność oraz noszenie elementów odblaskowych poprawiających bezpieczeństwo.

Urszula Brulińska podaje, że o tej porze roku osoby piesze stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego.
- Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się po drodze oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń - mówi dodając, że pieszy powinien zdawać sobie sprawę, że wkraczając na jezdnię w trudnych warunkach pogodowych tuż przed jadący pojazd powoduje, że kierowca nie jest w stanie z bezpiecznie zareagować. - Należy pamiętać również o noszeniu po zmroku elementów odblaskowych, także na terenie zabudowanym, dzięki którym pieszy jest lepiej widoczny. - Często zmieniające się warunki atmosferyczne, szybciej zapadający zmrok, miejscami występujące mgły – wszystko to wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego czy nieoświetlonego rowerzystę, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy czy nieoświetlony rowerzysta jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych i prawidłowego oświetlenia roweru zwiększa widoczność, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Bycie niewidocznym na drodze może skończyć się tragicznie.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę