Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Analitycy JASPERS zasugerują co zrobić z milionami na kolej do Łomży

- Zarząd województwa nie odpowiedział jeszcze PKP PLK w sprawie wnioskowanych zmian dotyczących projektów kolejowych finansowanych z RPO WP 2014-2020 – mówi Urszula Arter, rzecznik Marszałka Województwa Podlaskiego, pytana o to czy 50 mln zł zapisane na rewitalizację linii kolejowej nr 36 Łapy - Śniadowo – Ostrołęka zostało już przesunięte – zgodnie z wnioskiem kolejarzy na „ważniejsze” zadania. Informacja o takim wniosku była szokiem w połowie listopada. Decyzji nie chciały podejmować „stare” władze województwa z koalicji PSL-PO, a nowe z PiS czekają na wyniki analizy ekspertów JASPERS.

- JASPERS czyli Joint Assistance to Support Projects In European Regions – to inicjatywa Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. JASPERS doradza m.in. przy przygotowywaniu inwestycji (zwłaszcza dużych), kwalifikujących się do otrzymania dofinansowania z funduszy UE – tłumaczy Urszula Arter z marszałkostwa podając, że do analizy w ramach JASPERS skierowano projekty dotyczące modernizacji linii kolejowych nr 57 i 923. To na nie kolejarze chcieli przesunąć 49,8 mln zł zapisanych w ramach RPO Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację linii kolejowej nr 36 na odcinku Łapy - Śniadowo -granica województwa”.  Jednocześnie proszono o wyrażenie zgody na wycofanie złożonego już w sierpniu wniosku o dofinansowanie projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 36 i  przesunięcie go na listę rezerwową.
Kolejarze prosili zarząd województwa także o wyrażenie zgody na wszczęcie postępowania przetargowego „w oparciu o  nakłady RPO Województwa Podlaskiego” dla projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 49 na odcinku  Śniadowo – Łomża”, ale jedynie w zakresie opracowania dokumentacji projektowej, a nie jak wcześniej zakładano w systemie projektuj i buduj. Na rewitalizację tej linii w RPO ma być ok. 40 mln zł. Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na początku grudnia tłumaczył tak: „PKP PLK zaproponowały przygotowanie w obecnej perspektywie dokumentacji projektowej na linię kolejową 49 Śniadowo-Ostrołęka a realizację prac budowlanych po zabezpieczeniu środków finansowych.” 

Wniosek kolejarzy o przesunięcie środków w ramach RPO z „łomżyńskich” linii kolejowych na te pod białoruską granicą, w połowie listopada 2018 roku, wywołał oburzenie także demonstrowane przez przedstawicieli ówczesnych władz województwa. Po dwóch miesiącach chcieliśmy dowiedzieć się wniosek został odrzucony, czy też przyjęty. Okazuje się, że na odpowiedź czekają także kolejarze, bo ani „stary”, ani „nowy” zarząd województwa im jeszcze nie odpowiedział.
- Projekty dotyczące linii nr 57 i 923 zostały przekazane do analizy w ramach JASPERS w grudniu ubiegłego roku – podaje Urszula Arter, rzecznik Marszałka Województwa Podlaskiego. - Teraz trwa ich weryfikacja. Wyniki analizy pomogą zarządowi województwa w podjęciu dalszych decyzji dotyczących realizacji tych inwestycji – mówi Arter zaznaczając, że zarząd województwa będzie też rozmawiać o inwestycjach kolejowych na spotkaniu z Komisją Europejską, które odbędzie się w lutym tego roku. 

Według nieoficjalnie przekazywanych szacunków na rewitalizację linii kolejowych do Łomży potrzeba co najmniej trzy razy więcej pieniędzy niż jest zapisanych w RPO Województwa Podlaskiego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę