Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Filharmonia Kameralna nominowana do Fryderyka

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego została nominowana do prestiżowej nagrody Fryderyka, przyznawanej przez członków Akademii Fonograficznej. Uznanie ekspertów zdobyła przedostatnia płyta łomżyńskiej orkiestry „Polish Contemporary Concertos” z utworami wybitnych kompozytorów współczesnych Marcina Błażewicza, Pawła Łukaszewskiego i Sławomira Czarneckiego, nagrana z udziałem wirtuozów Marcina Dylli, Pawła Gusnara, Jakuba Jakowicza i Tomasza Strahla. Wszystkie utwory były tu dedykowane solistom i jest to ich płytowa premiera, dzięki czemu „Polish Contemporary Concertos” jest obecnie wyjątkowym wydawnictwem nie tylko w polskiej, ale i w światowej fonografii.

Łomżyńscy filharmonicy są nominowani do nagrody Fryderyka, najważniejszej nagrody polskiego przemysłu muzycznego, od 2012 roku, a obecna nominacja jest już szóstą w dorobku orkiestry. Cieszy ona tym bardziej, że płyta „Polish Contemporary Concertos”, 12 w dyskografii orkiestry, jest pod każdym względem albumem bardzo udanym, zbierając nienagrane dotąd utwory współczesnych, cenionych również w świecie, kompozytorów, a do tego powstała z udziałem wybitnych muzyków. Ciekawostką jest również, że perfekcyjnie brzmiące nagrania zrealizowano w Łomży, w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, a łomżyńska orkiestra rywalizuje o Fryderyka w kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca” z samymi tuzami rodzimej klasyki, jak Sinfonia Varsovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach czy Orkiestrą Filharmonii Narodowej, dysponującymi przecież nieporównywanie większymi środkami i możliwościami.
– Znalezienie się w tym gronie to ogromny zaszczyt – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej, pod batutą którego zrealizowano nominowany do Fryderyka album. – Jest to wielka sprawa, że nasza orkiestra ponownie znalazła się w ścisłej czołówce. Cieszy też, że nasza praca jest dostrzegana i doceniana nie tylko w w naszym mieście czy regionie, ale też w skali kraju, a do tego jej efekty są coraz lepsze.
Na program płyty składają się: Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza z solistą Marcinem Dyllą, Trinity Concerto na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego z Pawłem Gusnarem oraz Concerto Lendinum Sławomira Czarneckiego z udziałem skrzypka Jakuba Jakowicza i wiolonczelisty Tomasza Strahla. Wydawcą albumu jest firma Dux, dzięki czemu jest on dostępny na całym świecie. Jak zauważa dyrektor Zarzycki kompozytorzy utworów zamieszczonych na „Polish Contemporary Concertos”, szczególnie Marcin Błażewicz i Paweł Łukaszewski, cieszą się coraz większą popularnością za granicą, dużo też komponując dla tamtejszych orkiestr. Dzięki wyjątkowości tej płyty będą więc po nią sięgać nie tylko krajowi, ale też zagraniczni słuchacze – tym bardziej, że dzięki szerokiej dystrybucji firmy Dux będzie to ułatwione, gdyż jej płyty można znaleźć w sklepach muzycznych całego świata. 
– Mamy ogromną konkurencję i nie śmiem spekulować, czy możemy liczyć na tę nagrodę, ale już samo znalezienie się wśród tych znakomitych orkiestr i dyrygentów jest dla nas czymś niebywałym – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, który jest wśród nominowanych w tej kategorii w towarzystwie samych dyrygenckich znakomitości: Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka czy Antoniego Wita.
Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy między 9. a 12. marca, podczas obchodów 25-lecia nagrody w Katowicach, w ramach których odbędzie się też Gala Muzyki Poważnej. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę