Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wytyczą ekspresówkę przez Grajewo

Główne zdjęcie
Opracowanie dokumentacji projektowej w zakresie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz koncepcji programowej budowy trasy S16 Ełk – Knyszyn, oraz obwodnica Ostrołęki znalazły się w grupie kilku nowych zadań, które GDDKiA w sierpniu 2018 roku wyznaczył Minister Infrastruktury

- To pierwszy etap przygotowań do realizacji zadania – mówi Rafał Malinowski, rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Należąca do niemieckiej grupy firma Schuessler – Plan Inżynierzy ma przygotować Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe dla 67-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S16 Ełk – Knyszyn. To droga, która przez Grajewo ma połączyć Via Baltica z Via Carpatia, a projektanci Schuessler'a mają wskazać możliwe przebiegi planowanej „eski” w minimum pięciu różnych wariantach.

Ekspresowa droga S16 została wytyczona przez rząd w 2016 roku, który zmienił rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. Uzasadnieniem wpisania nowej drogi była „konieczność” zapewnienia ciągłości trasy Via Carpatia drogą o wysokich parametrach. Szlak ten ma przyczynić się do rozwój wymiany gospodarczej między krajami Regionu Bałtyckiego i Regionu Karpackiego. Via Carpatia ma połączyć systemy transportowe Litwy, Polski biegnąc wzdłuż wschodniej granicy na Słowację i dalej do Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Via Carpatia od Ełku w kierunku Litwy pokrywa się z Via Baltica, czyli drogą ekspresową S 61 łączącą przez Łomżę i Ełk Warszawę z państwami nadbałtyckimi.

Aby połączyć oba międzynarodowe szlaki Via Carpatia i Via Baltica na mapie Polski narysowano nowy odcinek S16 Ełk – Knyszyn, który przechodzi w okolicach Grajewa. Teraz ruszają pierwsze prace nad wytyczeniem drogi. Należąca do niemieckiej grupy firma Schuessler – Plan Inżynierzy ma przygotować Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe drogi ekspresowej S16 na odcinku: Ełk – Knyszyn. Jak podaje Rafał Malinowski z GDDKIA dokument ma zawierać elementy Studium Korytarzowego oraz z analizę i prognozę ruchu a także materiały do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. To ważne opracowanie, bo nowa droga ekspresowa będzie musiała przeciąć Biebrzę i Biebrzański Pank Narodowy, a wykonawca dokumentacji na obecnym, wstępnym etapie, ma wskazać możliwe przebiegi planowanej „eski” w minimum pięciu różnych wariantach.
- Na podstawie założeń technicznych Biuro Projektowe oszacuje też koszty wykonania odcinka drogi w każdym z rozpatrywanych wariantów i porównanie z planowanymi „dochodami” (oszczędnościami w kosztach podróży, wypadków) szacowanymi na podstawie przygotowanej prognozy ruchu - podaje Malinowski. - Zadaniem Wykonawcy będzie też wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej i rozpoznanie środowiska przyrodniczego w szerokim pasie każdego z analizowanych wariantów z rozpoznaniem jaki wpływ na okoliczne środowisko będzie miała droga o zaproponowanych rozwiązaniach technicznych, zebranie informacji o potrzebach, propozycjach, preferencjach i protestach okolicznych mieszkańców, gmin, powiatów, także w trakcie spotkań informacyjnych.

Dokument ma być gotowy w ciągu 29 miesięcy licząc od dzisiaj. Za jego opracowanie GDKKiA zapłaci firmie Schuessler 4,78 mln zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę