Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

„Czarci pazur i dzwon”

„Czarci pazur i dzwon” to świetna (jak sam tytuł) wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA, które zorganizowało po raz trzeci międzynarodowy plener plastyczny, tym razem w Domu Pracy Twórczej w dawnym klasztorze kamedułów nad Wigrami, zaprosiło 23 artystów z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski. Malarze, rzeźbiarze i twórcy dzieł w technikach mieszanych pochodzą także z naszego regionu: Łomży, Suwałk i Białegostoku. Prof. Andrzej Strumiłło, jeden z twórców i zarazem kurator wystawy, mieszka w Maćkowej Rudzie. W świecie kultury i sztuki jego nazwisko to już ikona.

Profesor wraz z prezesem STOPKI red. Stanisławem Zagórskim postawił przed uczestnikami pleneru niezwykłe zadanie stworzenia pracy, inspirowanej legendą o mnichu, który kucharząc w klasztorze zaprzedał duszę diabłu, aby sprowadzić dla przeora rybę sieję z Włoch. Ta akurat historia kończy się szczęśliwie wyratowaniem zakonnika z „piekielnych pazurów”, ale wiele z ok. 60 prac wystawionych w obchodzącej 30-lecie istnienia Galerii wydobywa mroki ludzkiej duszy, meandry wyobraźni i zakusy „Złego, który czai się w ciemnościach i od zarania wieków wodzi słabego człowieka na pokuszenie”. Prace są tak różnorodne jak osobowości i miejsca, skąd pochodzą i gdzie na co dzień tworzą artyści. Niecodzienne spotkania z mocami nadprzyrodzonym w legendzie i nad Wigrami można „podejrzeć” w przy ul. Dlugiej 13 w Łomży. Warto!
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę