Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Startuje konkurs „Radość spod kapelusza”

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do 13. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Organizowany przez parafię Krzyża Świętego w Łomży konkurs jest hołdem dla najsłynniejszej łomżynianki, ale też jedynym przeglądem tego typu w kraju. – W dwóch etapach konkursu, eliminacjach oraz finale, każdego roku bierze udział około stu osób z całej Polski – mówi inicjator i dyrektor konkursu ks. Andrzej Godlewski. – Liczę, że i tym razem zgłoszeń nie zabraknie, a konkurs będzie jeszcze ciekawszy, niż w latach ubiegłych, bo przecież utalentowanej młodzieży nam nie brakuje!

„Radość spod kapelusza” jest ewenementem wśród rozlicznych konkursów i przeglądów, ponieważ ogólnopolską imprezę organizuje siłami garstki zapaleńców Centrum Katolickie im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego. Ks. Andrzeja Godlewskiego od początku wspierali i nadal to czynią:
Bogumiła Wierzchowska-Gosk, Zofia Adamska, Alicja Żelazna, Katarzyna Szmitko, Zbigniew Zalewski czy Andrzej Gosk, a dzięki ich staraniom Hanka Bielicka jest nadal w Łomży pamiętana.
– Wszystko zaczęło się od powstania w Centrum Katolickim saloniku Hanki Bielickiej – wspomina ks. Andrzej Godlewski. – Pani Hania była tu u nas kilkakrotnie, sama ten salonik aranżowała, a gdy jej zabrakło to pomyśleliśmy, żeby stworzyć taki konkurs, hołd dla Hanki Bielickiej.
Odbywa się on zawsze w pierwszy weekend marca, w okolicach kolejnej rocznicy śmierci niezapomnianej odtwórczyni roli Dziuni Pietrusińskiej, gromadząc młodych wokalistów, recytatorów i deklamatorów, uczniów klas siódmych szkół podstawowych, gimnazjalistów oraz licealistów, nierzadko przyjeżdżających do Łomży z odległych rejonów kraju. 
– Myślę, że przyciąga ich do nas sama postać Hanki Bielickiej, bo to była nie tylko wspaniała aktorka, ale też niezrównana osobowość sceniczna – mówi Andrzej Gosk. – Dochodzi też do tego świetna atmosfera, dzięki której uczestnicy nie dość, że chcą do nas wracać w latach kolejnych, to później, kiedy już nie startują, przyjeżdżają jako goście, żeby słuchać i dobrze się bawić.
Warunkiem uczestnictwa w „Radości spod kapelusza” jest nadesłanie do 23. lutego karty zgłoszenia jeśli ktoś pochodzi spoza powiatu łomżyńskiego, a jego mieszkańcy mają czas do 17. lutego, ponieważ właśnie 23. lutego w Centrum Katolickim odbędą się eliminacje powiatowe, które wyłonią reprezentację regionu na konkurs. Startować można tradycyjnie w w dwóch kategoriach: monolog-wiersz oraz piosenka kabaretowa, jednak nie ma możliwości występu w obu jednocześnie.
– Warto przemyśleć w czym czujemy się lepiej, pomyśleć też o odpowiednim doborze repertuaru, bo jury bardzo zwraca na to uwagę – radzi Andrzej Gosk. – Z doświadczenia wiem, że nawet największy talent bez wsparcia pedagoga czy instruktora z domu kultury nie ma większych szans, dlatego warto zgłosić się do takiej placówki, popracować wcześniej z fachowcem, bo to wiele daje. 
Finałowa 40, wybrana po eliminacjach w Łomży i w Białymstoku oraz na podstawie zgłoszeń z innych rejonów kraju, zaprezentuje się 3. marca przed konkursowym jury pod przewodnictwem prof. Jana Zdziarskiego. Nie będzie to występ tylko dla satysfakcji, bowiem najlepsi otrzymają nagrody finansowe i rzeczowe, a zdobywca Grand Prix również jedyny w swoim rodzaju kapelusz, zaprojektowany przez łomżyńską artystkę Teresę Adamowską, bo przecież Pani Hanka słynęła z eleganckich, przyciągających uwagę, a nierzadko też ekstrawaganckich, nakryć głowy.
– To wielka radość, że ten nasz konkurs tak się rozwinął – ocenia ks. Andrzej Godlewski. –  Cieszy oczywiście jego poziom, duże zainteresowanie, ale dla mnie równie ważne jest to, że jak tak rozmawiam z z młodzieżą w czasie konkursu, to na początku nie wszyscy mają pełną świadomość tego, kim była i co sobą reprezentowała Hanka Bielicka, ale później wiedzą już wszystko! 
Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” oraz jego regulamin można znaleźć na stronie: www.krzyz.lomza.pl

Wojciech Chamryk


230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę