Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

W tym roku PIT dla Ciebie przygotuje urząd skarbowy

Pierwsze miesiące nowego roku, to tradycyjnie czas kiedy składamy popularne PITy, czyli zeznania podatkowe dotyczące dochodów osiągniętych w minionym roku. - Od 1 stycznia 2019 roku mamy w tym zakresie rewolucję – mówi Radosław Hancewicz, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku wskazując, że teraz urząd skarbowy wypełni za podatnika PIT-37 lub PIT-38 i to bez żadnego dodatkowego wniosku.

Odbędzie się to w ramach nowej usługi Twój e-PIT. To zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-38, które od 15 lutego udostępnione będzie w serwisie www.podatki.gov.pl. Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje je i udostępni korzystając z posiadanych przez siebie informacji, a podatnik będzie mógł gotowy Twój e-PIT:

  • zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
  • poprawić (np. zmienić organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1% podatku),
  • uzupełnić o dane, których nie posiada urząd skarbowy (np. ulgi i odliczenia).
Radosław Hancewicz zaznacza, że przygotowany przez skarbówkę „Twój e-PIT” można będzie też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie. Natomiast, jeżeli podatnik nic nie zrobi z zeznaniem PIT, przygotowanym przez urząd skarbowy i nie rozliczy się samodzielnie, to 30 kwietnia 2019 r. Twój e-PIT zostanie uznany za złożony i za zaakceptowany.
- Nowa usługa będzie propozycją dla większości podatników ponieważ formularz PIT-37 jest najczęściej składanym zeznaniem podatkowym – mówi Hancewicz. - Usługą Twój e-PIT objęto podatników rozliczających się zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Ponadto, wszystkich ucieszy z pewnością zmiana dotycząca terminu zwrotu nadpłaty. Od 2019 r. dla rozliczeń złożonych elektronicznie obowiązuje krótszy termin zwrotu – jest to 45 dni. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli prześlemy swój PIT przed 15 lutego (za pośrednictwem systemu e-Deklaracje) to będzie on uznany za złożony 15 lutego i skrócony termin zwrotu będzie liczony od tej daty.

Nowe zasady przesyłania informacji o dochodach przez płatników
Nowy rok przyniósł także zmiany dla pracodawców. Nowości dotyczą zarówno formy, jak i terminu przesyłania informacji o dochodach pracowników, czyli najczęściej PIT-11, PIT-11A, ale także PIT-8C, PIT-40A oraz PIT-R.
Od 2019 r. wszystkie informacje o wypłaconych w 2018 r. dochodach należy przesłać do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie. Druga zmiana dotyczy terminu – płatnicy mają na to czas do 31 stycznia 2019 r. Nie zmienia się za to termin przesłania tych informacji podatnikowi – nadal jest na to czas do końca lutego. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę