Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Własność w niskiej cenie

Główne zdjęcie
Łomża

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w Łomży nastąpi w symbolicznej – najniższej w kraju cenie. Prezydent Mariusz Chrzanowski, przebił proponowane przez radnych ustalenie przysługującej mieszkańcom bonifikaty w przypadku poniesienia jednorazowej opłaty do poziomu 99,9%. To była druga autopoprawka prezydenta do złożonego w ubiegłym tygodniu wniosku.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ma być automatyczne od 1 stycznia 2019 r.. Ustawowym obowiązkiem jest ponoszenie przez kolejnych 20 lat opłaty, która ma być takiej samej wysokości co dotychczas, ale zgodnie z ustawą opłatę można wnosić jednorazowo z bonifikatą. W przypadku przekształcanych gruntów Skarbu Państwa taka ulga wynosić będzie 60% w pierwszym roku po przekształceniu, 50% w drugim roku, 40% w trzecim, 30% w czwartym, 20% w piątym i 10% w szóstym. W przypadku gruntów miejskich uchwały o wysokości bonifikat muszą podjąć Rady Miast. W Łomży miejskich działek, których dotyczą zmiany prawa własności jest około 700 (a „państwowych” tylko 20). W ogromnej większości działki zabudowane są blokami  spółdzielni mieszkaniowych, a ponoszona dotychczas rokrocznie na rzecz miasta opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, była wliczana w czynsz. 
W ubiegłym tygodniu we wtorek, prezydent przesłał do radnych projekt uchwały w sprawie wysokości bonifikaty. Zaproponował, aby w przypadku miejskich gruntów stawki ulgi były podobne do tych zapisanych w ustawie dla działek należących do Skarbu Państwa, ale trochę mniej korzystne dla mieszkańców. Po kilku dniach złożył autopoprawkę do wniosku proponując podniesienie bonifikaty do 98%, czyli takiej jak np. w Warszawie. Tłumaczył, że skutkiem dla budżetu miasta będą znacznie niższe wpływy, bo tak wyliczona opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będzie „znacznie niższa niż dotychczasowa jedna opłata roczna”.
Okazuje się, że radni miejscy chcieli jeszcze wyższej bonifikaty. Komisja Gospodarki Komunalnej i klub radnych „Przyjazna Łomża” złożył wnioski, aby bonifikata wynosiła 99%.
- Skoro Państwo radni jesteście za tym, żeby ta kwota była jak najwyższa, to ja proponuję, aby to była kwota symboliczna. Żeby mieszkańcom naszego miasta oddać prawo własności za symboliczną  złotówkę – mówił prezydent Chrzanowski składając podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej drugą autopoprawkę do wniosku z bonifikatą w wysokości 99,9%.
Propozycję prezydent radni przyjęli oklaskami. Za podjęciem uchwały z taką stawka bonifikaty głosowało 15 radny, a jeden wstrzymał się od głosu. Reszta radnych, która mogłaby osobiście skorzystać na tej „prawie darowiźnie”, za radą miejskiego mecenasa, nie brała udziału w głosowaniu.

zobacz:

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę