Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Zadośćuczynienie po latach

100 000 złotych otrzymało małżeństwo z Łomży z budżetu miasta. To odszkodowanie za poniesioną szkodę jakie zasądził na ich rzecz Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Sprawa dotyczy wydarzeń z końca 2005 roku i podjęcia przez ówczesne władze miasta uchwały zatwierdzającej scalenie i podział nieruchomości w okolicy Szosy do Mężenina i ogródków działkowych. Okazało się, że uchwała była niezgodna z prawem. Małżeństwo z Łomży, które był uczestnikiem tego scalenia i przez lata powtarzało, że zostało nim pokrzywdzone, na zadośćuczynienie musiało poczekać... Prawomocny wyrok zapadł w połowie listopada 2018 roku.

Scalenie terenu o powierzchni nieco ponad trzech hektarów w okolicy Szosy do Mężenina i ogródków działkowych zostało przeprowadzone na mocy uchwały Rady Miejskiej Łomży z grudnia 2005 r. Powstało tu osiedle kilkudziesięciu domków jednorodzinnych, ale uchwałę łomżyńskich radnych rok później zaskarżył Wojewoda Podlaski. Jego zarzuty potwierdziły sądy administracyjne, które uznały, że władze miasta objęły scaleniem większy obszar niż miano objąć, drogi zamienili w nieużytki, a w efekcie miasto „przywłaszczyło” działki Skarbu Państwa. 
Od początku jako poszkodowany scaleniem przedstawiał się także jeden z mieszkańców Łomży, którego działki były objęte scalaniem gruntów. Sprawę o zasądzenie kwoty 100 000 zł, jako odszkodowania za poniesioną szkodę wnieśli do Sądu Okręgowego w Łomży dopiero na początku 2016 r. Jak przekazuje Grzegorz Daniluk z ratusza wyrok tego sądu zapadł w maju ubiegłego roku. Sąd zasądził poszkodowanemu małżeństwu kwotę odszkodowania od miasta Łomża w wysokości niespełna 8 i pół tysiąca złotych. To orzeczenie nie było satysfakcjonujące dla żadnej ze stron, dlatego obie złożyły apelacje. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku zapadł 19 listopada 2018 r. Tym razem sąd w całości przychylił się do wniosku małżeństwa zasądzając na ich rzecz kwotę 100 tysięcy złotych odszkodowania i zwrot wszelkich poniesionych na sprawę kosztów. 
Pieniądze na odszkodowania prezydent Łomży „wygospodarował” 10 grudnia formalnie przesuwając środki w budżecie miasta.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę