Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Kolęda

Główne zdjęcie
fot. katedra.4lomza.pl

Po świętach Bożego Narodzenia księża rozpoczynają tradycyjne kolędowanie czyli wizyty duszpasterskie w domach. - Pamiętajmy, że głównym powodem wizyty duszpasterskiej jest wniesienie Bożego błogosławieństwa do rodziny, poznania parafian, ich problemów oraz opinii na temat funkcjonowania parafii. Dlatego bardzo ważną rzeczą w trakcie kolędy jest szczerość w rozmowie z kapłanem – zwracają uwagę księża z parafii katedralnej w Łomży, którzy dziś rozpoczynają kolędę.

Do wizyty duszpasterskiej należy przygotować stół nakryty białym obrusem, na którym należy ustawić krzyż i dwie zapalone świece, oraz wodę święconą i kropidło (w przypadku braku wody święconej należy wlać zwykłą wodę i na początku kolędy poprosić księdza o jej poświęcenie) oraz  Pismo święte. W parafii katedralnej także obrazki poświadczające, że przystąpiliśmy do Sakramentu Pojednania w okresie wielkanocnym, a dzieci i młodzież zeszyty do religii.
- Kolęda to spotkanie z całymi rodzinami, a nie przedstawicielami rodzin – mówią księża podkreślając, że chcieliby, aby uczestniczyli w nich wszyscy domownicy. - Z okazji kolędy rodziny, które na to stać, powinny złożyć ofiarę na utrzymanie księży tzw. kolędę i ofiarę na prace przy katedrze.

Na przyszły rok w parafii katedralnej planowane są konserwacja ołtarza św. Antoniego, który ma  powrócić na drugi filar od ambony, prace zabezpieczające ceglane ściany fasady katedry i dzwonnicy i konserwacja nagrobka N. Kossakowskiego - jeśli parafia otrzyma wsparcie z zewnątrz. Na wiosnę mają rozpocząć się także prace przy elewacji budynku plebanii. - Wszystkie nasze planowane inwestycje są uwarunkowane możliwościami finansowymi Parafii. Proszę więc Wszystkich, aby w miarę swoich możliwości okazali pomoc – napisał ks. proboszcz Marian Mieczkowski zapowiadają, że w tym celu księża odwiedzający Państwa w czasie kolędy zostawią koperty, które wypełnione ofiarnym groszem, posłużą w ciągu roku do realizacji planowanych prac. - Brak możliwości złożenia ofiary nie może być w żadnym wypadku powodem nieprzyjęcia księdza po kolędzie – zaznacza i dodaje, że rodzina, która notorycznie nie przyjmuje księdza po kolędzie, może być potraktowana jako niepraktykująca lub nawet niewierząca.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę