Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

10(0) lat GR Nadzieja

Główne zdjęcie
Ks. dr Radosław Kubeł

- Fenomen „Nadziei”, to to, że jesteśmy dużą rodziną, która się wspiera – mówi ks. dr Radosław Kubeł, twórca i prezes Grupy Ratowniczej „Nadzieja”. W piątek świętowała jubileusz 10-lecia. Zaczynała jako grupa, która ma zabezpieczać wydarzenia parafialne, a dziś to profesjonalna organizacja zrzeszająca w 10 oddziałach w północno-wschodniej Polsce 360 członków, w tym 221 ratowników, 22 ratowników medycznych i 6 lekarzy. - Nie było by nas, nie było by Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, gdyby nie ksiądz dr Radosław Kubeł, nasz duchowy ojciec, przyjaciel i ratownik – mówił Jakub Brzeziak, Naczelnik Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.

Jubileusz GR Nadzieja rozpoczął się od Mszy świętej w kościół pw. Krzyża Świętego w Łomży. To przy tej parafii przed 10. laty powstała „Nadzieja” i tu nadal mieści się jej główna siedziba.
- 18 października 2008 roku zapadła decyzja pomiędzy mną, a księdzem proboszczem Andrzejem Godlewskim – mówił ks dr Radosław Kubeł dziękując proboszczowi i wspominając „historyczne” wydarzenia z życia Grupy. - Miała to być grupka, która będzie się zajmowała niesieniem pierwszej pomocy na naszych parafialnych wydarzeniach. Jeszcze w 2008 roku odbyły się pierwsze zajęcia z pierwszej pomocy, które poprowadził dr Bogusław Opyrchał – mówił ks. Kubeł podkreślając, że „od początku pobieraliśmy nauki od najlepszych”. Doktor Opyrchał od lat jest szefem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu wojewódzkim w Łomży, z którym GR ściśle współpracuje. To ze szpitala w 2009 roku do „Nadziei” trafiła pierwsza karetka – na podwoziu poloneza, a od 2014 roku Grupa ma podpisane porozumienie na mocy którego, w nagłych wypadkach wykonuje dla szpitala „transporty ratownicze”. 
- Rok temu, dzień czy dwa przed Wigilią, z racji niezwykle gęstej mgły, ciężkich warunków pogodowych, niemożliwy był transport lotniczy śmigłowcem osoby, która była w ciężki, wręcz krytycznym stanie osoby ze szpitala łomżyńskiego do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Nasz zespół podjął się tego transportu. Pacjent dotarł w 45 minut do USK, no niestety pomimo tych starań, tego ogromnego wysiłku, tez ryzyka podjętego dla ratowania tego człowieka, nie udało się go uratować. Dojechał żywy do szpitala, natomiast już na oddziale ratunkowym, bezpośrednio po przekazaniu, niestety zmarł – wspominał ks. Kubeł podkreślając, że takich transportów ratunkowych na rzecz łomżyńskiego szpitala  jest kilka, czy kilkanaście. 
Działań Grupy jest znacznie więcej. O ile w 2009 roku doliczono się ich 60, to w tym roku ich liczba – we wszystkich oddziałach m.in. w Ostrołęce, Kolnie czy Białymstoku - przekroczyła już 3 tysiące.  

Zawodowi poszukiwacze
Od kilku lat roku GR Nadzieja coraz więcej uwagi i działań podejmuje na rzecz poszukiwania osób zaginionych. W 2011 roku nawiązała współpracę z Komenda Miejską Policji pomagając policjantom w poszukiwaniach osób zaginionych „pierwszej kategorii”. Pięć lat później podpisała porozumienie z Komendantem Wojewódzkim Policji w Białymstoku odnośnie wspierania działań poszukiwawczych osób zaginionych na terenie województwa podlaskiego, a w 2017 r. z KGP na poszukiwania osób w całej Polsce. Obszarem działań, na które kierowani są poszukiwacze „Nadziei” to tereny na północy-wschód od Warszawy.
- Idea jest taka, aby nasza karetka, albo nasz zespół poszukiwawczy był w stanie dotrzeć w ciągu godziny w każde miejsce na tym obszarze. To na razie idea, jeszcze jej nie osiągnęliśmy – mówił ks. Radosław Kubeł podkreślając, że aby móc to osiągnąć potrzebni są dobrze przygotowani i zaangażowani ludzie, ale i niezawodny sprzęt. Tego z roku na rok GR Nadzieja ma też coraz więcej. Samochody otrzymywała m.in. od policji czy straży granicznej, ale także kupowała dzięki wsparciu ludzi dobrej woli czy samorządów, którym przy okazji jubileuszu ksiądz Kubeł bardzo dziękował „że jesteście z nami”.

W ramach świętowania jubileuszu były także medale, dyplomy i grawertony. 
Jakub Brzeziak, Naczelnik Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, został odznaczony srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa nadanym mu przez Związek Wojewódzki Ochotniczych Straży Pożarnych.  
Ksiądz Radosław Kubeł specjalnymi grawertonami uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla Grupy, a odznakami „10 lat w służbie Nadziei” i  „wzorowy ratownik” najbliższych swoich współpracowników i najlepszych młodych ratowników. 
Specjalna statuetkę otrzymał też ks. dr  Radosław Kubeł – od członków GR Nadzieja. 
- Nie było by nas, nie było by Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, gdyby nie ksiądz dr Radosław Kubeł, nasz duchowy ojciec, przyjaciel i ratownik – mówił Jakub Brzeziak, Naczelnik Grupy Ratowniczej „Nadzieja” uzasadniając tę nagrodę dla księdza.

Pod sztandarem
Z okazji świętowania dziesiątej rocznicy istnienia Grupy Ratowniczej został poświęcony i przekazany sztandar dla jednostki. Na jego awersie znajduje się orzeł państwowy na tle krzyża maltańskiego, na którym widnieją wartości przyświecające Grupie „Nadzieja”: Bóg, Honor, Ojczyzna, Ratunek. Na tej stronie sztandaru znajdują się daty: 1418 (rok nadania praw miejskich Łomży, gdzie powstał i mieści się centralny oddział „Nadziei”), 1918 (data odzyskania niepodległości przez Polskę, której setną rocznicę obchodzimy w tym roku), 2008 (rok powstania Grupy Ratowniczej „Nadzieja”), 2018 (data nadania sztandaru dla jednostki).
Na rewersie sztandaru znajduje się na tle biało-czerwonym godło Grupy Ratowniczej obwiedzione mottem jednostki: Bogu Na chwałę, ludziom na ratunek!
Zwieńczeniem sztandaru jest głowica w postaci orła w koronie z krzyżem, który swoimi rozpostartymi skrzydłami symbolizuje postawę chronienia, służby i walki w obronie i ratowaniu ludzkiego życia, co na co dzień starają się czynić ratownicy jednostki.

Foto: Ks. dr Radosław Kubeł
Foto: Marek Komorowski z Zarządu Wojewódzkiego OSP odznacza Jakuba Brzeziaka srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę