Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Prezydent się zreflektował

Główne zdjęcie
Prezydent Mariusz Chrzanowski

W czwartek pisaliśmy, że w Łomży władze samorządowe chcą dać niższe bonifikaty przy jednorazowej spłacie należności wobec miasta z tytułu ustawowego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własność. W piątek na miejskim BIP została opublikowana autopoprawka prezydenta do przesłanego we wtorek do radnych wniosku. Teraz prezydent chce, aby bonifikata w Łomży wynosiła aż 98%.

Uchwalona latem ustawa „o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów” dotyczy np. mieszkańców bloków spółdzielni mieszkaniowych. Dziś większość z nich stoi na działkach należących formalnie do Miasta Łomża, lub Skarbu Państwa. W Łomży takich miejskich działek jest około 700, a „państwowych” tylko 20. Roczna opłata za użytkowanie wieczyste wynosi 1% wartości nieruchomości i jest np. wliczana do czynszu jako składnik opłaty eksploatacyjnej. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ma być automatyczne i nie wymaga od mieszkańców podejmowania jakichkolwiek działań. Obowiązkiem jest ponoszenie przez kolejnych 20 lat opłaty, która będzie takiej samej wysokości co dotychczas. Można tę opłatę wpłacić jednorazowo za co ustawa przewiduje bonifikaty. W przypadku gruntów Skarbu Państwa taka ulga wynosić będzie 60% w pierwszym roku po przekształceniu, 50% w drugim roku, 40% w trzecim, 30% w czwartym, 20% w piątym i 10% w szóstym. W przypadku gruntów miejskich uchwały o wysokości bonifikat muszą podjąć Rady Miasta. W Łomży we wtorek do radnych przesłano projekt uchwały „w sprawie warunków udzielania bonifikat od opłat jednorazowych z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Miasta Łomża w prawo własności gruntów i wysokości stawek procentowych bonifikat”. Pod wnioskiem podpisał się wiceprezydent Andrzej Garlicki. Prezydent proponował, aby bonifikaty w Łomży były podobne do tych zapisanych w ustawie dla działek należących do Skarbu Państwa, ale jeszcze trochę mniej korzystne dla mieszkańców. O ile w pierwszym roku bonifikata dla „osób i pomiotów”, które zdecydowałyby się ponieść opłatę jednorazowo w Łomży wynosiłaby 60%, to w drugim roku już tylko 40%, a nie jak „państwowa” 50%. Podobnie byłoby w czwartym roku, gdy bonifikata „państwowa” wynosi 30%, a w Łomży byłoby to 20%. W trzecim, piątym i szóstym roku od przekształcenia bonifikaty w Łomży miałby być równe bonifikatom „państwowym”. 
Głosowanie nad wnioskiem zaplanowane jest na 28 grudnia, ale jak się okazuje propozycja jest już nieaktualna. Dziś, czyli piątek, w miejskim opublikowano autopoprawkę prezydenta Mariusza Chrzanowskiego do wniosku.
- „Po ponownej analizie sprawy jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego i zapoznaniu się z wysokością bonifikat ustalonych przez różne samorządy, proponuję podjęcie uchwały w sprawie udzielenia bonifikaty (...) w wysokości 98%” - napisał prezydent Łomży zaznaczając, że „będzie to kwota znacznie niższa niż dotychczasowa jedna opłata roczna”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę