Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Zapaliło się w kominie

Trzy jednostki straży pożarnej, w tym samochód z wysoką drabiną, uczestniczyły w akcji gaśniczej przy skrzyżowaniu ul. Zdrojowej z ul. Kierzkową. Około 21.30 w jednym z domów jednorodzinnych zapaliły się sadze w kominie. Było dużo dymu i mogło być bardzo groźnie...

Płonące sadze w kominie mogą osiągnąć temperaturę nawet 1000 stopni Celsjusza, i być bezpośrednim zagrożeniem dla mieszkańców. Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków i materiałów.
Od lat strażacy i kominiarze apelują i przypominają, że aby zapobiec tego typu zdarzeniom właściciele budynków mieszkalnych powinni zadbać o systematyczne czyszczenie przewodów dymowych. Prawo budowlane stanowi, że właściciel zobowiązany jest co najmniej raz w roku zlecać przeprowadzenia kontroli okresowej stanu technicznego przewodów kominowych. Kominiarze podkreślają zaś, że profesjonalna kontrola to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega pożarom i zaczadzeniom. 

Strażackie porady: sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru przewodu kominowego:
1. Wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, szczelne zamknięcie pieca.
2. Użyć sita kominowego - jest to metalowa siatka o wymiarach oczek około 2 x 10 mm, najlepiej miedziana, rozpięta na ramie o wymiarach 60 x 60 cm, z dwoma metalowymi uchwytami. Zabezpieczenie wylotu komina sitem oraz obserwowanie niższych części komina, czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień, zapobiega rozszerzeniu się ognia. Ponadto rozgrzane sito zmniejsza ciąg w kominie, a tym samym intensywność palenia się sadzy.
3. Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę należy zlewać wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy, po czym pożar sam wygaśnie.
Pożarów kominowych, nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowania wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.
4. Wsypanie w wylot kominowy soli kuchennej na palącą się sadzę.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę