Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Pod dobrą opieką...

Główne zdjęcie
fot. PWSIiP Łomża

– Ziściły się nasze marzenia – tak – jak przekazuje Jolanta Święszkowska z PWSIiP - Wanda Grzymała, mama piętnastoletniego Kuby z czterokończynowym porażeniem mózgowym, komentuje podpisanie „listu intencyjnego” pomiędzy: Urzędem Miejskim, Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości oraz Zespołem Szkół Specjalnych. Prezydent Łomży zadeklarował utworzenie w działający przy szkole Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym etatu fizjoterapeuty, a uczelnia zobowiązała się prowadzić na rzecz ośrodka wolontariat oraz odbywać w nim część zajęć dydaktycznych z fizjoterapii. Skorzystają podopieczni, którzy od marca mają zyskać dostęp do profesjonalnej rehabilitacji.

Podpisanie listu intencyjnego - prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dyrektor  Zespołu Szkół Specjalnych Lucyna Antecka i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości dr hab. Dariusz Surowik (fot. Sebastian Chrzanowski / PWSIiP)
Podpisanie listu intencyjnego - prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Lucyna Antecka i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości dr hab. Dariusz Surowik (fot. Sebastian Chrzanowski / PWSIiP)

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy działa od 2009 roku, znajduje się w strukturach Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży.  Przebywają w nim nastolatkowie z głębokim  stopniem niepełnosprawności, osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu. Ich schorzenia oraz dolegliwości są niezwykle dotkliwe i wymagają intensywnej terapii fizjoterapeutycznej: wykonywania codziennie masaży oraz ćwiczeń biernych. Tak jest w przypadku Kuby, piętnastoletniego syna Wandy Grzymały, który ma czterokończynowe porażenie mózgowe. Jakub nie widzi, nie chodzi, uwielbia muzykoterapię i masaż. Urodził się z tak zwanej zdrowej ciąży, ale okręcona wokół szyi pępowina spowodowała rozległy ropień mózgu. – Przez dwa lata walczyliśmy o życie syna, później była walka o usprawnienie jego chorego ciała – wspomina Wanda Grzymała. Opisuje, że życie z niepełnosprawnym dzieckiem to szereg wyrzeczeń, także ekonomicznych, bo trzeba mieć niemałe pieniądze na prywatne zabiegi rehabilitacyjne. Z mężem wygospodarowali w domu przestrzeń fizjoterapeutyczną dla Kuby, kupili sprzęt. Ćwiczą z nim sami. Sami zdobywają zalążki fizjoterapeutycznej wiedzy z książek i z internetu. Cieszą się z tego, że Jakub, pomimo schorzeń, jest niezwykle radosnym dzieckiem. Rodzice chłopca, aby móc normalnie funkcjonować, czyli pracować, zająć się obowiązkami domowymi i wychowaniem pozostałej trójki dzieci, na kilka godzin dziennie przywożą syna do Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży. Tam Kubą opiekują się wspaniali pedagodzy specjalni, ale nie fizjoterapeuci. Tych ostatnich dyrekcja Zespołu Szkół Specjalnych nie mogła zatrudnić, bo jest instytucją edukacyjną, a nie leczniczą…. Zamknięte koło niemocy trwało przez lata. – Nasze dzieci nie były systematycznie rehabilitowane, aby dostać się do placówki na Rybakach musimy czekać, pobierać skierowania, a na prywatne, intensywne zabiegi, stać tylko bogatych ludzi – komentuje Pani Wanda Grzymała i dodaje, że nadzieja pojawiła się, gdy dyrektorką Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży została Lucyna Antecka, wcześniej prezes Stowarzyszenia „Czas Rozwoju” oraz zaangażowana nauczycielka z piętnastoletnim stażem pracy z niepełnosprawnymi. 
Dyrektor Antecka zainicjowała rozmowy z rektorem PWSIiP dr. hab. Dariuszem Surowikiem oraz prezydentem Łomży dr. Mariuszem Chrzanowskim, co poskutkowało podpisaniem listu intencyjnego. 
– Po raz kolejny nawiązujemy z uczelnią współpracę, która jest istotnym działaniem w sferze społecznej – komentuje dr Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. 

Zyskają podopieczni i studenci
Wywiązanie się z zapisów listu intencyjnego w praktyce oznacza, że nastolatkowie z głęboką niepełnosprawnością z Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego, zostaną otoczeni wszechstronną opieką, między innymi pracowników naukowo-dydaktycznych i studentów PWSIiP.  Żacy, pod okiem wykładowców uczelni, będą wykonywać z podopiecznymi ośrodka ćwiczenia bierne, masaże, usprawniać ciała i dusze. 
Dr Monika Gałczyk z Zakładu Fizjoterapii i Rehabilitacji Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP, akcentuje, że będzie to korzyść nie tylko dla podopiecznych ośrodka, ale także dla studentów starszych roczników fizjoterapii. – Nie wszyscy nasi absolwenci będą pracować w SPA. Chcemy, aby tuż przed uzyskaniem dyplomu, zetknęli się z trudnym pacjentem. Być może część z nich pokocha właśnie taką pracę – mówi i dodaje, że pierwsze zajęcia z fizjoterapii w ośrodku odbędą się już w semestrze letnim,  czyli od 1 marca 2019 r. 
Doktor Monika Gałczyk podkreśla, że osoby z głęboką niepełnosprawnością są niesamodzielne, z ich schorzeniami nie poradzi sobie jedna osoba. Powinny być otoczone wszechstronną i zespołową opieką medyczną: pielęgniarki, lekarza, a także fizjoterapeuty, który zajmie się ich codzienną pielęgnacją ruchową. – Masaże i kinezyterapia rozluźniają spastyczne mięśnie, niwelują ból, często potworny, którego niepełnosprawni w stopniu głębokim nie mogą nam w żaden sposób zakomunikować. Dlatego w ich imieniu, my zdrowi, rodzice i przedstawiciele instytucji, powinniśmy przemawiać wspólnym, silnym, głosem… – mówi wykładowczyni PWSIiP.  

na podstawie relacji Jolanty Święszkowskiej z PWSIiP


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę