Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

W Piątnicy podatek śmieciowy w górę o 40%

Od nowego roku mieszkańcy gminy Piątnica zapłacą więcej za śmieci. W poniedziałek na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy większością głosów radni przyjęli nowe stawki tzw. podatku śmieciowego. Podstawowa stawka opłaty za mieszkańca w przypadku segregacji odpadów od 1 stycznia 2019 roku będzie wynosiła 14 zł miesięcznie, wobec 10 zł obecnie.

Gmina Piątnica jest drugą po Śniadowie gminą w okolicy Łomży, która podnosi opłaty za śmieci. Powodem są znacznie wyższe ceny z ogłaszanych przez Urzędy Gmin przetargów na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W przypadku Piątnicy zaproponowana przez białostocka spółkę „Astwa” cena usługi na 2019 rok wynosi 1 mln 172 tys. zł. To jak przekonują władze gminy  znacznie więcej niż wynoszą obecne wpływy z tytułu tzw. podatku śmieciowego, które mają pokrywać koszty gminnej gospodarki odpadami. 
Aby móc rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę na wywóz śmieci od nowego roku konieczna była podwyżka opłat mieszkańców. 
Nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi o mieszkańca wynosi 14 zł miesięcznie jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny, i 30 zł za śmieci, które nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Dotychczas obowiązujące stawki podatku śmieciowego wynoszą odpowiednio 10 zł i  25 zł miesięcznie od mieszkańca i były ustalone w sierpniu tego roku (wcześniej stawki te wynosiły 6,5 zł i 19,5 zł miesięcznie).  
Wraz z noworoczną podwyżką opłat za śmieci władze gminy Piątnica wprowadziły „ulgę” - opłatę ryczałtową - dla dużych gospodarstw. W przypadku gospodarstwa domowego liczącego 6 osób lub więcej opłata miesięczna za śmieci posortowane będzie wynosiła 84 zł, a za nieposortowane 180 zł. 
Za nowymi przyjęciem nowych stawek podatku śmieciowego w Piątnicy głosowało 11 radnych, a trzech kolejnych wstrzymało się od głosu.  
Uchwała już została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Wejdzie w życie za dwa tygodnie z mocą obowiązywania od 1 stycznia 2019 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę