Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Przekładane terminy rozpraw w powodu protestu w sądach

Główne zdjęcie
Sąd Okręgowy w Łomży

Urzędnicy sądowi i pracownicy obsługi sądów okręgu łomżyńskiego nadal protestują, korzystając ze zwolnień lekarskich L-4. - Sytuacja jest prawie taka sama jak wczoraj, lecz paraliżu pracy u nas nie ma – informuje sędzia Ewa Kłapeć – Kalinowska, prezes Sądu Rejonowego w Łomży, gdzie w piątek na 70 pracowników sądowych nieobecnych było aż 60, w tym 55 przebywało na zwolnieniu lekarskim. - Jednakże z powodu absencji pracowniczej żadna sprawa nie została zdjęta z wokandy, ponieważ zostały wyznaczone nowe terminy posiedzeń i rozpraw. Daty nieodległe na styczeń i luty.

Prezes Sądu Rejonowego w Łomży tłumaczy, że ustalane są nowe terminy w taki sposób, aby były jak najmniej dotkliwe dla petentów. Przypomina, że procedura sadowa wymaga wystawiania, m.in., wezwań, zawiadomień, podwójnego awizo, dlatego biegu spraw nie da się dowolnie przyspieszyć. Nadal otwarty jest budynek SR przy ul. Polowej, czynne są wszystkie sekretariaty, opublikowane orzeczenia i pełnione są dyżury: aresztowe i opiekuńcze. W SR w Łomży absencja na L-4 to prawie 79 %, a w wydziale zamiejscowym w Kolnie trójka pracowników ma frekwencję 100-procentową.

W Sądzie Okręgowym w Łomży na 53 pracowników nieobecnych w piątek jest 41, zwolnienie od lekarza ma 32 (absencja ponad 60 %). Od początku protestu „chorobowego”, jaki zaczął się w tym tygodniu bez formalnego prowadzenia przez związki zawodowe, nadal najwyższą absencję na L-4 ma Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem – ponad 86 % - na 22 zatrudnionych 19 nie stawiło się w pracy i tylu ma zwolnienie lekarskie. W Sądzie Rejonowym w Grajewie na 24 pracowników nieobecnych w piątek jest 22, w tym 18 przebywa na zwolnieniu lekarskim (75 % absencji z L- 4). Najniższa absencja ze zwolnieniem lekarskim jest w Sądzie Rejonowym w Zambrowie – wynosi tam nieco ponad 39 procent – na 23 pracowników nie zjawiło się 11, w tym 9 ma zwolnienie L-4.

Pierwszy tydzień nieoficjalnego protestu pracowników sądowych oczekujących od ministerstwa sprawiedliwości podwyżki pensji w okręgu łomżyńskim objął na 192 osoby zatrudnione 153 pracowników, z których 133 oficjalnie jest na zwolnieniach L-4.

Wywalczyli podwyżki w sądach?
Pracownicy sądów dostaną od przyszłego roku po ok. 200 zł podwyżki, niezależnie od stanowiska - poinformowało Polskie Radio. Natomiast jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia wszyscy otrzymają 800 zł nagrody kwartalnej.
Pracownicy sądowi otrzymają od 2019 r. po ok. 200 zł podwyżki miesięcznego wynagrodzenia niezależnie od stanowiska - poinformował dziś wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Ponadto każdy pracownik sądowy otrzyma do świąt Bożego Narodzenia dodatkową kwotę ok. 800 zł nagrody za ostatni kwartał.

Mirosław R. Derewońko

 

Wójcik przekazał też, że Ministerstwo Sprawiedliwości dodatkowo przeznaczy 30 mln zł na nagrodę uznaniową. W ramach tej nagrody - jak powiedział wiceszef MS - "sumiennie i rzetelnie pracujący pracownik" będzie mógł jeszcze przed świętami uzyskać dodatkowo nawet 1,5 tys. zł.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę