Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Poważna wystawa małych artystów

Jedyną w swoim rodzaju wystawę prac świątecznych „Choinkę ubrać czas” otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej. Składają się na nią twórcze dokonania dzieci, uczestników prowadzonego w galerii przez artystkę Ivaylę Żivkową autorskiego kursu estetyki i kreatywności. – Nie są to zwykłe zajęcia plastyczne – podkreśla Ivayla Żivkowa. – Naszym celem jest zaszczepienie u dzieci miłości do sztuki, potrzeby tworzenia piękna wokół siebie, żeby później również była obecna w ich życiu! Można już zapisywać dzieci w wieku 5-12 lat na zajęcia kursu zaplanowane od stycznia. W galerii odbywają się również, prowadzone przez Natalię Tułowiecką, autorskie warsztaty dla starszych dzieci i młodzieży „SZTUKAmy”, poświęcone sztuce współczesnej.

Nazwa Galeria Sztuki Współczesnej zdaje się sugerować w sposób wielce kategoryczny zakres jej działalności, skoncentrowanej na wystawach sztuki nowoczesnej, jednak jest to miejsce przyjazne również dla najmłodszych. Wśród różnorakich zajęć edukacyjnych organizowanych przez lata w galerii dużym powodzeniem cieszy się obecnie kurs estetyki i kreatywności. Ivayla Żivkowa prowadziła go najpierw przez trzy lata w swej autorskiej galerii, a od dwóch lat znalazł on miejsce właśnie w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Pólnocno-Mazowieckiego. 
– Młodzi pasjonaci plastyki spotykają się dwa razy w miesiącu w galerii – miejscu profesjonalnych wystaw, które sprzyja kontemplacji sztuki i własnej aktywności twórczej – mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska. – W inspirującym otoczeniu dzieci uczą się malować, rysować, szyć, wyszywać, tworzyć dekoracyjną i użytkową ceramikę oraz inne unikalne przedmioty. Zajęcia pozwalają im zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia, kształtują gust i wrażliwość estetyczną. 
– Mam ogromną satysfakcję! – dodaje Ivayla Żivkowa. – Trzeba było odczekać jakiś czas, żeby zobaczyć czy będzie efekt tej całej pracy, ale okazało się, że mamy się czym pochwalić. Cieszy mnie również to, że są dzieci, które uczestniczą w zajęciach od samego początku i ciągle się rozwijają, bo zależy nam też na tym, żeby były kreatywne i ciekawe świata. 
Potwierdzają to również prace zaprezentowane na wystawie „Choinkę ubrać czas”, zostały bowiem wykonane nie tylko z dużym nakładem sił czy starannością, ale też z ogromną inwencją, szczególnie ceramiczne aniołki i filiżanki, obrazy, dekoracyjne poduszki z motywami świątecznymi i inne ozdoby. Ich autorzy to: Zofia Antecka, Lena Cendrowska, Gabriela Chojnowska, Blanka Maja Danielewska, Michał Dembowski, Marianna Dobrowolska, Magdalena Kalinowska, Lena Konert, Alicja Lutostańska, Anna Mościcka, Dominika Nadolna, Gabriela Nadolna, Kornelia Podeszwa, Marcelina Pruszko, Michalina Siedlanowska, Dominika Siwik, Julia Sokołowska, Lena Sokołowska, Natalia Stypułkowska i Aleksandra Zapert, łącznie 20. dzieci.
– Na każde zajęcia przygotowuję coś innego, nic się przez lata nie powtarza – mówi Ivayla Żivkowa. – W tym roku nawiązaliśmy do tematyki świątecznej: jak uczcić święta, jak dekorować, jakich elementów do tego użyć. Robiliśmy też prezenty dla mamy i dla taty, uczyliśmy się jak je pakować. Mieliśmy nawet dwa razy zajęcia kulinarne w Restauracji na Farnej oraz poznawaliśmy różne techniki plastyczne – nowością była tu ceramika, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. 
W styczniu rozpoczną się zajęcia szóstej edycji kursu estetyki i kreatywności. W galerii odbywają się też zajęcia warsztatowe z cyklu „SZTUKAmy”, również według autorskiego scenariusza. 
– Na zainteresowanych czekamy w galerii przy ul. Długiej 13 w Łomży – zaprasza Karolina Skłodowska. – Oferujemy również inne zajęcia edukacyjne. Są to warsztaty z plastyką współczesną pod hasłem „SZTUKAmy” według pomysłu Natalii Tułowieckiej. Obecnie uczestnicy „przerabiają” pierwszą część, zapoznając się z dadaizmem, pop-artem i sztuką poczty. Autorka tak dobrała tematy, by uzupełniały szkolny program plastyki, a jednocześnie stanowiły zachętę do kreatywnej zabawy.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę