Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Dogadali się. PiS przejmuje władzę w województwie

Główne zdjęcie
Marek Olbryś

Niemal dwa miesiące po wygranych wyborach samorządowych Prawo i Sprawiedliwość przejmuje władzę w województwie podlaskim. We wtorkowe popołudnie Sejmik dobrał Arturowi Kosickiemu z PiS, wybranemu już 22. listopada na nowego marszałka województwa, dwóch wicemarszałków i dwóch członków zarządu. Jednym z wicemarszałków został Marek Olbryś z Łomży. Za jego wyborem głosowało 17 radnych, a 13 było przeciw.

Wydawało się, że zdobywając 16 miejsc w 30-osobowym Sejmiku Województwa Podlaskiego Prawo i Sprawiedliwość bez problemów przejmie władzę w województwie z rąk rządzącej przez niemal 12 lat samorządem koalicji PO-PSL. Okazało się, że nie było to wcale nie takie proste. Problemy spowodował Komitet Polityczny PiS, którzy w połowie listopada „wymyślił sobie”, że do nowego zarządu województwa mają wejść dwie osoby, które nie są członkami Sejmiku to jest  Jakub Fic i Marcin Sekściński. To działanie sprawiło, że część radnych wojewódzkich PiS nie godziło się z takim „rozkazem”. Wyraz temu dali w pierwszym tajnym głosowaniu Sejmiku nad wyborem przewodniczącego. Zgłoszony wskazany przez KP PiS Marek Komorowski przegrał wybory z Karolem Pileckim zgłoszonym przez opozycyjnych radnych z Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) oraz  PSL. Na Komorowskiego zagłosowało tylko 11 głosów poparcia, a Pilecki aż 16. Taki wynik był zaskoczeniem i wywołał wielkie perypetie władzy. 
Dopiero dziś udało się PiS dogadać... 
- Nie jest tajemnicą, że były rozmowy wszystkich klubów – mówił Marek Komorowski (PiS) informując, że wyniku tych rozmów radni PiS postanowili zrezygnować z procedowania punktów dotyczących odwołania odwołania przewodniczącego i powołania jego następcy. 
Sejmik wtorkowe obrady zaczął od wyboru zarządu województwa. 
Marszałek elekt Artur Kosicki z PiS zgłosił kandydatów na wicemarszałków: Marka Olbrysia z Łomży i Stanisław Derehajło a na członków zarządu: Wiesławę Burnos i Marka Malinowskiego. Wszyscy są członkami Sejmiku.
W tajnym głosowaniu radni województwa poparli te wskazania Za wyborem Marka Olbrysia głosowało 17 radnych, a przeciw było 13 radnych.  Derehajło wybory wygrał większością 18 do 12. Taka samą większością do zarządu została wybrana także Buronos, a za wyborem Malinowskiego głosowało 16 radnych przy 14 głosach przeciwko. 

Marek Olbryś to doświadczony samorządowiec, który pięciokrotnie już wybierany był przez mieszkańców Łomży oraz powiatów: grajewski, kolneńskiego, łomżyńskiego, i zambrowskiego jako ich reprezentant w Sejmiku. W tegorocznych wyborach zyskał poparcie 15 128 mieszkańców, co było najlepszym wynikiem wyborczym spośród wszystkich radnych Województwa Podlaskiego i jednym z najwyższych w historii.
Marek Olbryś w zakończonej kadencji samorządu pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego, a w 2007 roku był Wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego. W czerwcu 2018 roku Marek Olbryś został odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. 
Zawodowo, od ponad 30 lat Marek Olbryś związany jest z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży.

Oprócz wyboru wicemarszałków i członków nowego zarządu, sejmik  dokonał też wyboru wiceprzewodniczących. Zostali nimi Marek Komorowski i  Łukasz Siekierko (obaj PiS) oraz Cezary Cieślukowski (PSL). Radni  zgodnie dokonali też wyboru członków komisji sejmiku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę