Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Rozśpiewany jarmark świąteczny w ROK-u

Bożonarodzeniowa impreza familijna odbyła się w niedzielę w Regionalnym Ośrodku Kultury. Blisko 70. młodych wokalistów, od przedszkolaków do licealistów, brało udział w VIII Festiwalu piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”, a jednocześnie trwały Mikołajkowe targi twórczości artystycznej. Można było kupić na nich w ogromnym wyborze od 30. wystawców nie tylko świąteczne ozdoby, ale też idealne na prezent artystyczne rękodzieło, od biżuterii do zabawek – wszystko hand made, oryginalne i niepowtarzalne, co doceniali liczni nabywcy.

Targi twórczości artystycznej organizowane są przez Regionalny Ośrodek Kultury od roku 2005, a już od 11 lat odbywają się przed Wielkanocą oraz świętami Bożego Narodzenia. Dzięki udziałowi w tej imprezie, artyści ludowi oraz twórcy rękodzieła mogą dotrzeć ze swą ofertą do klientów, a dodatkowo zyskują też możliwość wymiany doświadczeń czy podpatrzenia nowych rozwiązań.
– Wystawcy są z terenu całego województwa podlaskiego, nie tylko z naszego powiatu – zauważa Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK. – Cieszę się, że zainteresowanie ich ofertą jest spore, zresztą od lat staramy się udostępnić w ciepłym i przyjaznym miejscu, jakim jest Regionalny Ośrodek Kultury, możliwość pokazania przez twórców tego, co stworzyli w długie, jesienne wieczory.
Bogactwo i rozmaitość zaprezentowanej oferty faktycznie robiło wrażenie: ozdoby i stroiki świąteczne, biżuteria, ikony, decoupage w wielu wariantach, wyroby szydełkowe, w tym bombki, koronki, malarstwo, serwetki, ozdoby, biżuteria i rzeźby z drewna, wyroby z papierowej wikliny przyciągały wzrok dzieci i dorosłych, a do tego często znajdowały nabywców.
– Wiem, że kartkę kupię na poczcie czy w kiosku znacznie taniej, ale te są po prostu piękne: każda jest inna i niepowtarzalna, więc jak wyślę komuś życzenia w takiej formie, to poczuje się wyjątkowo, tak jakoś szczególnie doceniony! – mówi jedna z kupujących. Inni nie odmawiali sobie i dzieciom przyjemności nabycia bajecznie kolorowych bombek, choinek czy zabawek, w ofercie były też swojskie wędliny i miód z własnej pasieki, z czego nabywcy też skrzętnie korzystali.  
A gdy na piętrze trwały zakupy, w sali na parterze odbywał się świąteczny przegląd. Jego uczestnicy zostali podzieleni na cztery kategorie wiekowe, od 4-letnich przedszkolaków do 16-letnich licealistów, prezentując nie tylko wysoki poziom, ale i trafnie dobrany repertuar.  
W kategorii przedszkolaków zwyciężył Ksawery Dużyński, wyprzedzając Kalinę Marek i Wiktorię Nieszczółkowską oraz wyróżnionych: Ewę Czornak, Lenę Błaszczak i Julię Bajkiewicz. 
Wśród uczniów klas I-III  najlepsza okazała się Olga Szlesińska, druga była Dominika Pogroszewska, trzecia Anna Dziewa, a wyróżnienia zdobyły Anastazja Duchnowska, Julia Goc,  Amelia Piotrowska i Zuzanna Skopek. W kategorii klas IV-VI I nagrodę wyśpiewała Karolina Nowocińska, wyprzedzając Aleksandrę Sokołowską i Patrycję Chyl, zaś z wyróżnień cieszyli się  Oliwia Szmitko, Konrad Kowalewski, Gabrysia Zubrzycka i Maja Niksa. W ostatniej i najbardziej zróżnicowanej kategorii, obejmującej uczniów dwóch ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjalistów oraz reprezentantów szkół średnich, triumfowała Laura Narolewska. Druga była Emilia Sobocińska, trzecią nagrodą podzieliły się Lidia Czajkowska i Izabela Modzelewska, a wyróżnienia otrzymali Wiktoria Rutkowska, Natalia Szabłowska, Sylwia Filter i Mateusz Niksa. 
– Połączyliśmy jarmark i festiwal w jedną imprezę, która trwa ładnych kilka godzin – mówi Jarosław Cholewicki. – Mamy dzięki temu nie tylko bogaty wybór świątecznego asortymentu, ale też odpowiednią atmosferę, bo dzieci, szczególnie te najmłodsze, śpiewają tradycyjne pastorałki i kolędy, a często jest tak, że jest to dla nich pierwszy występ na scenie z tak profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem. Wybrani z nich dostaną zaproszenie  na koncert w Galerii Veneda za tydzień, co będzie dla nich dodatkową nagrodą. 
Jak podkreślają rodzice występujących dzieci idea takiej imprezy jest bardzo trafna, bo dzięki niej ich pociechy poznają repertuar świąteczny, mogą sprawdzić się na scenie, a do tego, już po występie, zrobić przedświąteczne zakupy, jakże inne od tych na co dzień w dużych sklepach. 
– Sam festiwal realizowany jest przez nas wspólnie z Fundacją Sztuk i Dialogu, a targi wspólnie z Łomżyńską Spółdzielnią Mieszkaniową – podsumowuje dyr. Cholewicki, dodając, że prezenty i nagrody dla zwycięzców festiwalu ufundowały Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Łomży oraz Urząd Miejski w Łomży. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę