Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Zasiłki finansowe z MOPS na paczki świąteczne

- Nie organizujemy w tym roku takiej formy pomocy, jaką w ubiegłych latach były paczki dla dzieci pod choinkę, a przyznajemy w grudniu zasiłki celowe na żywność, odzież i opał, ufając, że rodzice kupią na święta to, co w domu potrzebne i w rodzinie niezbędne – mówi wicedyrektor Anna Fabin z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży, który w ostatnim miesiącu 2018 r. na te zasiłki przeznaczył 126 tys. zł, w tym wydając 115 decyzji o przyznaniu pieniędzy na węgiel, w sumie 50 tys. zł. - Cały czas napływają wnioski, załatwiamy sprawy 1679 ubogich rodzin, czyli 3611 osób, i podejmujemy decyzje niemalże do wigilii. Nie przewidujemy żadnej odmowy na Boże Narodzenie.

Deklaracja wicedyrektor MOPS Anny Fabin odnosi się do wszystkich mieszkańców Łomży, którzy spełniają kryteria dochodowe. Z 1679 rodzin połowę - 827 stanowią samotni. 576 rodzin ma dzieci: 217 – jedno, 195 – dwoje, 112 – troje, 34 – czworo, 13 - pięcioro, dwie - sześcioro, trzy - siedmioro. Dużo w grupie wspomaganych przez MOPS jest rodzin niepełnych, co szósta, gdzie mama lub tata wychowują samotnie: jedno dziecko – 110, dwoje – 85, troje – 47, czworo i więcej – 11. Przyczynia się do tej sytuacji zatrważająco rosnąca liczba rozwodów i krótki, kilkuletni okres wspólnego życia.
Wicedyrektor MOPS szacuje, że dla samotnych zasiłki na święta to ok. 100 zł, a dla rodzin – 300 zł.

Na żywność, na buty, na leki, na rachunki
Powodów, dla których MOPS odstąpił od przygotowywania paczek świątecznych jest kilka, m.in., to, że program profilaktyki alkoholowej w Łomży nie przewiduje funduszy na dożywianie rodzin oraz że program rządowy 500 + jest dla nich dużym wsparciem, nie będąc wliczanym do dochodu. Kryteria dochodowe, by ubiegać się o pomoc MOPS, są takie, że samotny nie może mieć więcej niż 701 zł na miesiąc, a w rodzinie to 528 zł na osobę. Na dzieci są także dodatki rodzinne lub alimenty.
Oprócz grudniowych 126 tys. zł, MOPS dodatkowo przeznaczył 20 tys. zł dla starszych (panie 60 + i panowie 65 +) oraz samotnych. 80 osób wytypowali pracownicy socjalni, dzięki czemu skarżący się na niskie emerytury, wysokie rachunki i rosnące koszty utrzymania dostali po 200 zł (samotni) i 300 zł (małżeństwa) na gwiazdkę. Dużą popularnością cieszą się refundacje wydatków z programu osłonowego na leki. W grudniu 128 osób, których dochód nie przekraczał 150 % kwoty kryterium, otrzymało zwrot pieniędzy. To nadal aktualne: trzeba zgłosić się z zaświadczeniem lekarskim, że są to leki konieczne, kopiami recept i rachunkami z apteki. Oprócz tego, MOPS przyznaje miesięczne zasiłki okresowe, np., na dwa, trzy lub sześć miesięcy, w zależności od sytuacji rodzin. Zdarzają się takie, że sytuacja nie ulega zmianie przez rok, dlatego jednocześnie prowadzone są z nimi rozmowy na temat planowego zarządzania pieniędzmi, oszczędzania, kredytów, chwilówek, spiral zadłużenia. Zasiłek okresowy dla osoby samotnej, np. chorej czy bezrobotnej, może wynieść 50 % kryterium – 350 zł, do tego zasiłek celowy na żywność, odzież, obuwie, meble, AGD. W rodzinie 2-osobowej, mającej np. 2-krotność najniższego dochodu z kryterium 1056 zł, wyniósłby około jednej czwartej. Przykładowa bezrobotna matka z trójką dzieci dostanie ok.: 900 zł, 1500 + plus 300 zł rodzinnego.

Unijna i państwowa pomoc żywnościowa
W przedświąteczny czas przygotowań do wigilii i Bożego Narodzenia łatwiej będzie skoordynować fundusze 574 osobom, korzystającym z unijnego programu pomocy żywnościowej, którą realizował i realizuje Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Z MOPS dostały skierowanie na 49 kg produktów rocznie dla osoby w rodzinie: makaron, ryż, olej, mleko, sery, wędliny itp. Rozdziałem zajmują się parafie: Katedra, Kapucyni, Boże Ciało, Św. Brunon oraz ZERiI i MOPS. Zdarza się, że zasiłek okresowy lub stały nie jest wypłacany, lecz zamieniany na talony w sklepach, gdzie nie można kupić alkoholu i dotyczy to głównie samotnych mężczyzn. Ponadto MOPS przyznaje w ramach programu państwa w zakresie dożywiania posiłki, z których w 2017 r. korzystało 753 dorosłych; dzieci korzystających z państwowego dożywiania w 2017 r. było 618. Inaczej niż kilka lat temu, MOPS nie przygotuje dla dzieci, najbardziej pokrzywdzonych i zaniedbywanych, prezentów w postaci pościeli, książek i gier, bo nie ma na to dofinansowania z programu profilaktyki. Z funduszy skorzysta Centrum Wspierania Rodziny, m.in., na spotkania z psychologiem, warsztaty dla rodzin, szkolenia dla pracujących przy procedurach Niebieskiej Karty. MOPS w Łomży zatrudnia 133 osoby: 30 pracowników socjalnych, 52 opiekunki, pomagające chorym i starym w domu i poza, 4 opiekunów do ludzi z zaburzeniami psychicznymi, 4 w biurze zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych BZIRON, 8 w Domu Senior +, 4 w Klubie Seniora przy Mickiewicza, 5 w noclegowni i 26 pracowników administracji.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę