Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

PiS szykuje „wyjście awaryjne” na blokadę w sejmiku województwa podlaskiego?

Główne zdjęcie
Lista posłów PiS wnoszących projekt nowelizacji ustawy o samorządzie województwa

Do przerwania obrad sejmiku województwa przewodniczący będzie potrzebował zgody radnych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o samorządzie województwa autorstwa posłów PiS. Nowe przepisy umożliwiają także kontynuację obrad bez udziału przewodniczącego. Wśród popierających go posłów jest m.in. Bernadeta Krynicka - jako jedyna w tej grupie z posłów PiS z województwa podlaskiego. Projekt „odpowiada na potrzeby” województwa podlaskiego, gdzie PiS mimo większości w sejmiku nie może wybrać nowych władz województwa. Zgodnie z obecnymi zapisami prawa, jeśli paraliż przeciągnie się do 25 stycznia 2019 r. należałoby rozwiązać sejmik i przeprowadzić ponowne wybory.

O złożeniu przez posłów PiS w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o samorządzie województwa  poinformowała Polska Agencja Prasowa. Jak podaje Agencja autorzy projektu zauważają, że obecne przepisy nie regulują kwestii ogłaszania przez przewodniczących sejmików przerw w sesjach, w związku z czym kompetencje te są określane przez statuty poszczególnych województw, które umożliwiają przewodniczącym podejmowanie decyzji odnośnie ogłaszania przerw i ustalania czasu ich trwania. 
„Tak szerokie uprawnienia przewodniczących mogą prowadzić do paraliżu pracy sejmiku, np. w sytuacjach, gdy przewodniczący nie chcąc poddać pod głosowanie wniosku o swoje odwołanie, powołanie wiceprzewodniczącego czy wybór zarządu województwa wielokrotnie ogłasza przerwy i tym samym uniemożliwia kontynuowanie obrad sesji oraz wybór władz samorządu województwa” - przekonują posłowie.

Właśnie taka sytuacja ma miejsce w sejmiku woj. podlaskiego. Wybory wygrało PiS wprowadzając 16 radnych do 30-osobowego gremium. Resztę – 14 radnych ma koalicja KO (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) i PSL, która rządzi w województwie od niemal 12 lat. Dwa tygodnie temu przez brak jednomyślności klubu PiS większość głosów w wyborach na przewodniczącego sejmiku otrzymał Karol Pilecki (KO), który pokonał Marka Komorowskiego (PiS). Na kolejnej sesji, zwołanej jeszcze tego samego dnia, radni PiS już zgodnie wybrali ze swego grona marszałka-elekta Artura Kosickiego. Resztę władz województwa radni mieli wybrać na sesji 29 listopada, ale została ona przerwana przez przewodniczącego, po tym gdy radni z KO i PSL wyszli z sali obrad na znak protestu przeciwko planom PiS odwołania przewodniczącego Pileckiego.  Sesja ta ma być wznowiona w najbliższy poniedziałek 11 grudnia...  

Nowelizacja ustawy przydałaby się, gdyby opozycja ponownie chciała zablokował przejecie władzy przez PiS. Przedstawiony przez posłów PiS projekt przewiduje m.in. zmianę art. 20 ust. 3 ustawy o samorządzie województwa, który uniemożliwia kontynuowanie obrad sejmiku pod nieobecność przewodniczącego, gdy sejmik województwa nie wybrał żadnego wiceprzewodniczącego lub żaden z wiceprzewodniczących nie jest obecny. Zgodnie z proponowanymi zapisami przez posłów PiS wówczas obradom miałby przewodniczyć... radny wskazany przez Prezesa Rady Ministrów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę