Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

W Radzie Miejskiej się poukładali

Dariusz Domasiewicz z klubu „Przyjazna Łomży” i Andrzej Grzymała z „klubu radnych Mariusza Chrzanowskiego” zostali wybrani w środę na wiceprzewodniczących Rady Miejskiej Łomży. Wcześniej przewodniczący Jan Olszewski (PiS) ogłosił, że powstała „wielka koalicja” wszystkich klubów i tym samym potwierdził nasze wcześniejsze informacje, że w nowej Radzie Miejskiej ma być więcej stanowisk funkcyjnych niż dotychczas – m.in. trzech wiceprzewodniczących. - To konsensus w interesie Was drodzy mieszkańcy – przekonywał przewodniczący. - Sens jest jeden: mieszkańcy i ich dobro na pierwszym miejscu – mówił. Mimo, że wszystko miało być dogadane, emocjonalna dyskusja poprzedziła zmianę w Statucie Miasta zwiększającą liczbę wiceprzewodniczący z dwóch do trzech. Trochę później Alicja Konopka, zgłoszona przez klub radnych M.Ch. na wiceprzewodniczącą Rady, nie uzyskała wymaganego poparcia 12 radnych.

Zastrzeżenia do wniosku o zwiększenie liczby wiceprzewodniczących Rady Miasta zgłaszali Wiesław Grzymała i Zbigniew Prosiński. Obaj domagali się uzasadnienia dla proponowanych zmian, których w złożonym wniosku nie było.  
- Z politycznego punktu widzenia rozumiem, z merytorycznego nie – mówił Wiesław Grzymała (PiS), który w poprzedniej kadencji samorządu był przewodniczącym RM. - Z własnego doświadczania wiem, że przewodniczącemu potrzebna jest pomoc w postaci jednego wiceprzewodniczącego, dla dobrego samopoczucia dwóch, a co na sesji ma robić trzeci wiceprzewodniczący? W którym miejscu ma siedzieć? - pytał Grzymała. 
- Temu się podoba takie uzasadnienie, innemu inne – mówił przewodniczący Jan Olszewski (PiS). - Można to różnie interpretować – np. ile to będzie kosztowało? Nie na tym rzecz polega. Te decyzje, które zostały podjęte są uzasadnione, głosowanie powinno pokazać, czy są słuszne czy nie są słuszne – dodawał.   
W trakcie dyskusji doszło do spięcia pomiędzy radnymi Zbigniewem Prosińskim i Maciejem Borysewiczem. Pierwszy przypominał drugiemu jego wniosek z 2017 roku, gdy w ramach większych oszczędności proponował likwidację komisji i pytał jak to ma się do obecnego pomysłu zwiększenia ich liczby.
- Tamten wniosek poparło 8 radnych z 23, czyli nie przeszedł – odpowiadał wzburzony Borysewicz mówiąc m.in. by radny Prosiński nie zmuszał go „do tego, abym opowiadał treści rozmów w których uczestniczyłeś”. - Przez dwie sesje mieliśmy kompromitacje, dzisiaj możemy mieć kompromis. Jaki masz inny pomysł? - pytał Prosińskiego Borysewicz. 
– Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia – i to widać na tej sesji – podsumowywał radny Andrzej Wojtkowski. 
Ostatecznie radni zdecydowali o zmianie Statutu Miasta i o tym, że w Radzie Miejskiej Łomży będzie trzech wiceprzewodniczących. Przewodniczący od razu zaznaczył, że trzeci wiceprzewodniczący będzie wybierany później, po uprawomocnieniu się wprowadzonych dziś zmian w Statucie. Jako pierwszego kandydata na wiceprzewodniczącego – już po raz trzeci zgłoszono - Dariusza Domasiewicza z klubu „PŁ”, i Alicję Konopkę z klubu M.Ch. Ta zgadzając się do kandydowania dawała do zrozumienia, że mówiła, że liczy się z tym iż nie będzie wybrana. I faktycznie o ile w tajnym głosowaniu Domasiewicz zyskał poparcie 16 radnych, to Konopka tylko 10, a więc za mało by objąć funkcję. W jej miejsce klub M.Ch. zgłosił Andrzeja Grzymałę, którego poparło 18 radnych. 
Zgodnie z przekazywanymi informacjami trzecim wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej ma zostać Maciej Borysewicz z klubu Koalicji Obywatelskiej. On ma być wybierany za kilka tygodni, po uprawomocnieniu się zmian w Statucie Miasta. 

Dziewięć komisji
Po dłuższych niż oczekiwano wyborach wiceprzewodniczących Rady, szybko poszły wybory władz komisji. Ogłoszono, że będzie ich aż 9, żeby Rada mogła sprawniej pracować. Funkcje przewodniczących rozdzieliły między siebie klubu PiS i M.Ch.

W efekcie mieszkańcy zapłacą za to więcej, bo funkcyjni radni otrzymują wyższą miesięczną dietę. Jej wysokość uzależniona jest od tzw. kwoty bazowej ustalanej przez rząd oraz pełnionej w Radzie funkcji. „Zwykły” radny Łomży otrzymuje miesięcznie ok. 906 zł, zastępca przewodniczącego Komisji RM już 1006 zł, przewodniczący Komisji 1308 zł, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – 1510 zł, a przewodniczący Rady 2013 zł.
Bez funkcji w Radzie Miasta zostało póki co czworo radnych: Maciej Borysewicz, oraz: Alicja Konopka, Zbigniew Prosiński i Wojciech Michalak.


Oto szefostwo poszczególnych stałych komisji Rady Miejskiej powołane podczas środowej sesji:

Komisja rewizyjna
przewodniczący: Wiesław Grzymała (PiS)
wiceprzewodniczący: Marek Dworakowski (PiS)

Komisja skarg, wniosków i petycji  
przewodnicząca: Hanka Gałązka  (M.Ch.)
wiceprzewodniczący: Piotr Serdyński (KO)

Komisja finansów i skarbu miasta 
przewodniczący: Marianna Jóskowiak (PiS)
wiceprzewodniczący: Andrzej Podsiadło (PŁ)

Komisja przedsiębiorczości i zagospodarowania przestrzennego 
przewodniczący Witold Chludziński (M.Ch.)
wiceprzewodniczący: Mariusz Tarka (PiS)

Komisja gospodarki komunalnej
przewodniczący: Marek Dworakowski (PiS)
wiceprzewodniczący: Witold Chludziński (M.Ch.)

Komisja bezpieczeństwa
przewodniczący: Waldemar Cieślik (M.Ch.)
wiceprzewodniczący: Stanisław Oszkinis (KO)

Komisja edukacji i kultury
przewodniczący: Tadeusz Kowalewski (PiS)
wiceprzewodniczący: Edyta Śledziewska (KO)

Komisja rodziny, pomocy społecznej i zdrowia 
przewodniczący: Agnieszka Białobrzeska (PiS)
wiceprzewodnicząca: Zofia Kurkowska  (PiS)

Komisja sportu, turystyki i rekreacji
przewodniczący: Andrzej Wojtkowski (M.Ch.)
wiceprzewodniczący: Artur Nadolny (M.Ch.)

zobacz: Zapłacimy więcej za stołki „wielkiej koalicji”?

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę