środa, 11 grudnia 2019 napisz DONOS@

Udany jubileusz 25-lecia Hospicjum z przykrym akcentem

- Goście na naszym jubileuszu dopisali, tylko prezydent naczelny Łomży się nie zjawił, więc bardzo przykro mi było z tego powodu... – dzieli się wrażeniami Teresa Steckiewicz, 81-letnia założycielka i od ponad 26 lat nieprzerwanie społeczna prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych, prowadzącego Hospicjum pw. Świętego Ducha w Łomży. Z okazji 25-lecia placówki - na 15 łóżek przy ul. Rybaki – w sobotę w kościele Ojców Kapucynów biskup łomżyński ks. Janusz Stepnowski odprawił mszę św. w koncelebrze, zaś w Hotelu Gromada odbyło się spotkanie z udziałem 75 gości, gdzie przewodniczący Rady Miasta Jan Olszewski i wiceprezydent Andrzej Garlicki zadeklarowali 25 000 zł na łóżka dla hospicjum. Inicjatywę złożenia prezentu musi poprzeć jeszcze Rada Miasta.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył Teresie Steckiewicz odznakę honorową „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia” (fot. PUW Białystok)
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył Teresie Steckiewicz odznakę honorową „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia” (fot. PUW Białystok)

Społeczna prezes ŁTPCh i społeczna dyrektor łomżyńskiego hospicjum wylicza, że na jubileuszu pojawili się, m.in.: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, radni sejmiku wojewódzkiego: Marek Olbryś (PiS) i Jacek Piorunek (PO), starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, wiceprezes Antoni Chojnowski z przyjaznego Prefbetu Śniadowo, który ofiarował nieodpłatnie pustaki 20 lat temu na dobudowę piętra i poddasza i obecnie na dobudowę piętrowego budynku z poddaszem użytkowym. Gościło również kilkoro lekarzy, także spoza Łomży, czworo przedstawicieli hospicjów z Radomia,  Suwałk, Białegostoku i Warszawy. - Wojewoda wręczył mi odznakę zasłużonej „za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznaną przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego  – opowiada prezes Teresa Steckiewicz. - Poczułam się doceniona, bo zabierający głos w „Polonezie” wychwalali mnie pod niebiosa. Ja osobiście słodzenia i lukrowania nie lubię, ale tu chodziło o działalność hospicjum.

Zdaniem prezes ŁTPCh, jeśli radni zaakceptują złożony w ich imieniu prezent od miasta, 25 tys. zł starczy na zakup 7 łóżek. - Jeszcze łóżek nie zamawiałam, poczekam, aż pieniądze na konto wpłyną – planuje założycielka hospicjum, gdzie jest 7 miejsc dla chorych na nowotwory i 8 miejsc dla osób w podeszłym wieku, chorych na starość. Jednak Teresa Steckiewicz nie lubi, gdy placówkę nazywa się umieralnią, gdyż w jej przekonaniu tu jest godne przejście z ziemskiego do wiecznego żywota... Tym bardziej ucieszyła ją obecność w koncelebrze mszy świętej ośmiu kapłanów, m.in., proboszcza Katedry ks. Mariana Mieczkowskiego i Krzyża Św. Andrzeja Godlewskiego oraz dyrektora Caritas Diecezji Łomżyńskiej ks. Andrzeja Mikuckiego. Zaprosiła wszystkich nowych 23 radnych, przyszło na uroczystości jubileuszu ledwie sześcioro. Woli z zakupem łóżek poczekać do sesji Rady Miasta...

Pamiątką po jubileuszu 25-lecia Hospicjum Św. Ducha będą listy gratulacyjne: od S. Michaeli Rak, założycielki hospicjum w Wilnie na Litwie; prezes Forum Hospicjów Polskich dr Jolanty Stokłosy; konsultanta krajowego ds. opieki paliatywnej dr Wiesławy Pokropskiej. I od prezydenta Łomży.

Mirosław R. Derewońko

zobacz: Trudne i piękne 25 lat Hospicjum Świętego Ducha w Łomży

191129105325.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę