Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 stycznia 2023 napisz DONOS@

Udany jubileusz 25-lecia Hospicjum z przykrym akcentem

Główne zdjęcie
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył Teresie Steckiewicz odznakę honorową „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia” (fot. PUW Białystok)

- Goście na naszym jubileuszu dopisali, tylko prezydent naczelny Łomży się nie zjawił, więc bardzo przykro mi było z tego powodu... – dzieli się wrażeniami Teresa Steckiewicz, 81-letnia założycielka i od ponad 26 lat nieprzerwanie społeczna prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych, prowadzącego Hospicjum pw. Świętego Ducha w Łomży. Z okazji 25-lecia placówki - na 15 łóżek przy ul. Rybaki – w sobotę w kościele Ojców Kapucynów biskup łomżyński ks. Janusz Stepnowski odprawił mszę św. w koncelebrze, zaś w Hotelu Gromada odbyło się spotkanie z udziałem 75 gości, gdzie przewodniczący Rady Miasta Jan Olszewski i wiceprezydent Andrzej Garlicki zadeklarowali 25 000 zł na łóżka dla hospicjum. Inicjatywę złożenia prezentu musi poprzeć jeszcze Rada Miasta.

Społeczna prezes ŁTPCh i społeczna dyrektor łomżyńskiego hospicjum wylicza, że na jubileuszu pojawili się, m.in.: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, radni sejmiku wojewódzkiego: Marek Olbryś (PiS) i Jacek Piorunek (PO), starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, wiceprezes Antoni Chojnowski z przyjaznego Prefbetu Śniadowo, który ofiarował nieodpłatnie pustaki 20 lat temu na dobudowę piętra i poddasza i obecnie na dobudowę piętrowego budynku z poddaszem użytkowym. Gościło również kilkoro lekarzy, także spoza Łomży, czworo przedstawicieli hospicjów z Radomia,  Suwałk, Białegostoku i Warszawy. - Wojewoda wręczył mi odznakę zasłużonej „za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznaną przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego  – opowiada prezes Teresa Steckiewicz. - Poczułam się doceniona, bo zabierający głos w „Polonezie” wychwalali mnie pod niebiosa. Ja osobiście słodzenia i lukrowania nie lubię, ale tu chodziło o działalność hospicjum.

Zdaniem prezes ŁTPCh, jeśli radni zaakceptują złożony w ich imieniu prezent od miasta, 25 tys. zł starczy na zakup 7 łóżek. - Jeszcze łóżek nie zamawiałam, poczekam, aż pieniądze na konto wpłyną – planuje założycielka hospicjum, gdzie jest 7 miejsc dla chorych na nowotwory i 8 miejsc dla osób w podeszłym wieku, chorych na starość. Jednak Teresa Steckiewicz nie lubi, gdy placówkę nazywa się umieralnią, gdyż w jej przekonaniu tu jest godne przejście z ziemskiego do wiecznego żywota... Tym bardziej ucieszyła ją obecność w koncelebrze mszy świętej ośmiu kapłanów, m.in., proboszcza Katedry ks. Mariana Mieczkowskiego i Krzyża Św. Andrzeja Godlewskiego oraz dyrektora Caritas Diecezji Łomżyńskiej ks. Andrzeja Mikuckiego. Zaprosiła wszystkich nowych 23 radnych, przyszło na uroczystości jubileuszu ledwie sześcioro. Woli z zakupem łóżek poczekać do sesji Rady Miasta...

Pamiątką po jubileuszu 25-lecia Hospicjum Św. Ducha będą listy gratulacyjne: od S. Michaeli Rak, założycielki hospicjum w Wilnie na Litwie; prezes Forum Hospicjów Polskich dr Jolanty Stokłosy; konsultanta krajowego ds. opieki paliatywnej dr Wiesławy Pokropskiej. I od prezydenta Łomży.

Mirosław R. Derewońko

zobacz: Trudne i piękne 25 lat Hospicjum Świętego Ducha w Łomży


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę