Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Nowe oblicze Janusza Radka

Główne zdjęcie
Janusz Radek

Janusz Radek ponownie zaśpiewał w Łomży. Nie dość, że popularny wokalista zapełnił salę Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, co wcześniej nawet w połowie nie udało się Katarzynie Groniec czy Joannie Trzepiecińskiej, to zaprezentował też świeże spojrzenie na swą twórczość. Często korzystał więc z loopera, a nowe aranżacje znanych utworów bazowały na nowoczesnej elektronice czy tanecznych rytmach. Przed gwiazdą wieczoru wystąpiło też czworo uczestników warsztatów „Scena z Mistrzem”, w tym Franek Przybylski w arcytrudnej, musicalowej piosence. – Ci ludzie wykazali się niesamowitym talentem i niebywałą wrażliwością! – podkreślał Janusz Radek dodając, że trzeba to docenić i pielęgnować.

Janusz Radek lubi zaskakiwać. Pomimo tego, że śpiewa od wczesnych lat 90. nie ma mowy o jakimś artystycznym skostnieniu i uporczywym eksplorowaniu jednej stylistyki, w dodatku dawno już przebrzmiałej. Zaczynał więc od poezji śpiewanej, miał etapy punkowy oraz hardrockowy, jak mało kto śpiewał piosenki Czesława Niemena, a do tego regularnie nagrywał albumy autorskie. Na najnowszym „Kim ty jesteś dla mnie” sięgnął po wiersze Haliny Poświatowskiej i nie mogło ich również zabraknąć podczas trzeciego w jego karierze koncertu w Łomży. Występy przed sześciu i czterema laty były jednak diametralnie odmienne, bo nie dość, że całkowicie zmienił się skład towarzyszącego soliście zespołu (Adam Drzewicki – keys, Jacek Długosz – gitara, Wojciech Fedkowicz – perkusja), to Janusz Radek znacząco unowocześnił swe muzyczne oblicze. Dzięki

looperowi zyskał możliwość wzbogacenia warstwy wokalnej wielu piosenek, zapętlając i nakładając na siebie kilka czy czasem nawet więcej głosów, a aranżacje opierały się na nowoczesnej elektronice i transowo-tanecznych bitach. Było to szczególnie słyszalne w starszych utworach jak „Groszki i róże” czy „Sur le pont d'Avignon”  z repertuaru pierwszej damy polskiej piosenki poetyckiej Ewy Demarczyk czy „Domku bez adresu” Czesława Niemena, z syntetycznym rytmem kojarzącym się z muzyką klubową i rozbudowanymi chórkami z loopera.

– Chciałem tak przekrojowo do was przyjechać, bo ostatnio byłem tu jakieś trzy lata temu – podkreślał artysta, intonując kolejne, bardzo znane piosenki „Pan Roman”, „Dobro” czy „Dziękuję za miłość”, ale całkowicie zmienione w warstwie muzycznej; czasem robiące nawet wrażenie utworów z repertuaru znacznie młodszych wykonawców pokroju Dawida Podsiadły.

Zróżnicowana wiekowo publiczność przyjmowała jednak te wszystkie nowinki bardzo życzliwie, tym bardziej, że Janusz Radek jest w Łomży i jej okolicach uznawany za swego z racji tego, że rodzina jego żony mieszka w Wygodzie i bywa tam nader często, szczególnie w okresie letnim.

Poza tym Radek to niezrównany showman, błyskawicznie nawiązujący kontakt ze słuchaczami i potrafiący wciągnąć ich do wspólnego śpiewania. Jest też świetnym pedagogiem, co potwierdziły piątkowe i sobotnie warsztaty w MDK-DŚT. – Uczestników było bodajże 12. i tak naprawdę wszyscy powinni zaprezentować się i zaśpiewać na tej scenie, ale miejmy nadzieję, że następnym razem tak się stanie! – podkreślał Janusz Radek, komplementując wszystkich młodych wokalistów.

Ostatecznie do udziału w koncercie zaprosił „przyszłość i nadzieję łomżyńskiej wokalistyki”: Lidię Czajkowską, Zofię Trojanowską, Laurę Kobryńską i Franka Przybylskiego, który szczególnie zachwycił słuchaczy popisowym „Czasem katedr” z musicalu „Notre Dame de Paris”.

 

Wojciech Chamryk


Foto: Janusz Radek
Foto: Lidia Czajkowska
Foto: Franek Przybylski
Foto: Zofia Trojanowska
Foto: Laura Kobryńska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę