Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Złota Strofa dla Eryka Karola Wojtkowskiego

Główne zdjęcie
Eryk Karol Wojtkowski

Eryk Karol Wojtkowski ze szkoły Podstawowej nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I zdobył „Złotą Strofę” XXXIV Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej. – W pierwszym wierszu nie poszło mi najlepiej, dlatego w następnym postanowiłem zrobić to mocniej, oddać jego nastrój – mówi Eryk Karol Wojtkowski. – I moim zadaniem było już zdecydowanie lepiej; cieszę się też, że podobało się to jury! Jury, podkreślając wysoki poziom konkursu, przyznało jeszcze sześć innych nagród i wyróżnień, a organizator konkursu Witold Długozima zapowiada już jego jubileuszową, 35 edycję.

W tegorocznym konkursie rywalizowało 11. recytatorów z łomżyńskich gimnazjów i szkół podstawowych. Wierszem obowiązkowym był dowolny utwór Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, wybór drugiego zależał już od młodych ludzi i ich opiekunów. Dlatego w mroźny, sobotnie przedpołudnie atmosferę w zawsze gościnnych dla poezji pomieszczeniach Klubu  Wojskowego rozbrzmiewały nie tylko te najsłynniejsze wiersze twórcy Teatrzyku Zielona Gęś, ale i mniej znane, dopełnione twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Tadeusza Różewicza czy Agnieszki Osieckiej. Dlatego też jury w składzie: Teresa Dederko, wieloletnia dyrektor Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych, instruktorka teatralna Joanna Klama i bibliotekarka Jolanta Żochowska doceniło aż siedem osób. Ufundowaną przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze Stopka „Złotą Strofę” zdobył Eryk Karol Wojtkowski, przygotowany przez Marię Pokropowicz, recytujący „Łomża miasto mojego dzieciństwa” Iwony Krzepkowskiej-Bułat oraz „Bajkę o słowikach”, interpretacja której przyniosła mu zwycięstwo w konkursie.

– Wydaje mi się, że żeby dobrze recytować wiersz najpierw trzeba go dobrze zrozumieć, wręcz studiować, dzięki czemu potem jest już łatwiej się go nauczyć – mówi Eryk Karol Wojtkowski.

–  Wiersze zwykle proponuje mi pani, która mnie przygotowuje, ale duża zasługa jest też w tym mojej mamy – ona też mnie przygotowuje, podsuwa ciekawe wiersze.

Pierwsze miejsce i nagrodę poseł Bernadety Krynickiej zdobyła Emilia Lutostańska (SP1 Łomża), drugie i nagrodę prezydenta Łomży Damian Śliwiński (Teatrzyk Żywego słowa Logos Witolda Długozimy), a trzecią, ufundowaną przez rektora WSA Romana Englera, Amelia Andrychowska (SP7 Łomża). Z nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży za najlepszy dobór repertuaru cieszył się Łukasz Gawek (Szkoły Katolickie Łomża, na co dzień recytator Logosu). Równorzędnymi wyróżnieniami doceniono potencjał Karoliny Nowocińskiej (Logos) oraz Patrycji Wolińskiej (SP5 Łomża).

– Było to już 34 nasze spotkanie, tym razem z poezją Gałczyńskiego w repertuarze obowiązkowym – podsumowuje Witold Długozima, pomysłodawca i organizator konkursu.

– Cieszy mnie też, że młodzi recytatorzy sięgają po luźniejszy repertuar, bliski ich sercu, że słyszę w ich wykonaniu „Romans”, „Rozmowę liryczną” czy „Zielony wiersz”, poezję miłą, ciepłą, serdeczną i nienapuszoną. W przyszłym roku nie będzie już gimnazjalistów, 6. grudnia podczas koncertu finałowego wystąpią więc uczniowie szkół podstawowych klas VI – VIII, a w repertuarze będzie poezja Kazimierza Wierzyńskiego

Wojciech Chamryk

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę