Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Inna biblioteka

Główne zdjęcie
Wiesława Kłosińska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu odbiera nagrodę dla najlepszej biblioteki w województwie podlaskim

Biblioteka w Podgórzu po raz ósmy zdobyła pierwsze miejsce w województwie podlaskim w Rankingu bibliotek organizowanym przez Instytut Książki oraz dziennik „Rzeczpospolita”. W zestawieniu ogólnokrajowym Biblioteka Publiczna Gminy Łomża znalazła się tuż za podium – na czwartym miejscu. Nagrodę odbierała Wiesława Kłosińska, dyrektor biblioteki. „Sukces ma wielu ojców” - mówią pracownicy podkreślając, że nie inaczej jest w przypadku dobrze prosperującej biblioteki.

Wiesława Kłosińska, dyrektor  Biblioteki Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu
Wiesława Kłosińska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu

- Na sukces składa się wiele czynników: atrakcyjny księgozbiór odpowiadający potrzebom konkretnych czytelników, stała współpraca z różnymi instytucjami, dbanie o zachowanie tożsamości kulturowej, szeroki wachlarz działalności kulturalno - edukacyjnej, ale również dbałość o rozwój kadry bibliotecznej, czy szeroko rozumiana otwartość i odwaga w podejmowaniu wyzwań. A jeśli czynniki budujące nowoczesną bibliotekę są ubrane w nowoczesną infrastrukturę z zapleczem rekreacyjnym to przepis na sukces mamy niemal gotowy – opisują podkreślając słowo „niemal” - Ponieważ każda biblioteka nawet najbardziej nowoczesna nie będzie przyciągać ludzi, jeśli nie będziemy otwarci na nich i ich potrzeby.
Biblioteka w Podgórzu taką jest. Jej pracownicy realizują wiele inicjatyw pozastatutowych, na niektóre udaje się pozyskać dofinansowanie ze środków pozabudżetowych. 
- W ostatnich miesiącach zorganizowaliśmy bezpłatny wyjazd do  Opery i Filharmonii Podlaskiej na operę „Upiór w operze” dla grupy 50 osób, od początku wakacji odbywają się warsztaty muzyczne dla dzieci w ramach projektu „Orkiestra Dęta na wynos - dla każdego”, w swoich działaniach staramy się promować lokalnych twórców oraz motywować młodych ludzi do działania, staramy się także promować i świętować jubileusze, dlatego we wrześniu odbył się II Festiwal Orkiestr Dętych „Dla niepodległej”, konkurs recytatorski „Ojczyzna w poezji” czy koncert pieśni patriotycznych z okazji 11 listopada. Przy bibliotece działają dwa stowarzyszenia, dzięki którym możemy działać z myślą o środowisku bibliotekarskim oraz o lokalnym środowisku – wymieniają i tłumaczą, że tam, gdzie nie ma możliwości pozyskania grantów na instytucje publiczne, próbujemy na stowarzyszenia. - Aby działania były atrakcyjne musi towarzyszyć im atrakcyjna infrastruktura, dlatego w tym roku ruszyła budowa biblioteki w Starych Kupiskach i modernizacja i rozbudowa placówek w Wygodzie i Konarzycach. Na szczególną uwagę zasługuję budowa Lokalnego Archiwum cyfrowego ze szczególnym uwzględnieniem informacji dotyczących sybiraków czy budowanie historii rodzinnych co przyciąga rodaków z całego świata – np. Australii i Kanady… 
- Nasza biblioteka jest miejscem publicznie otwartym dla różnych grup odbiorców, to wyjątkowe miejsce, bezpieczne, dlatego w okresie ferii zimowych czy letnich w szczególny sposób korzysta z niej młodzież – przekazuje Ewelina Góralczyk z Biblioteki Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu. - Każdego dnia odwiedzają nas małe dzieci z rodzicami czy opiekunami. Jest to miejsce realizacji pasji, marzeń i celów. W każdym dniu naszej pracy staramy się aby przestrzeń publiczna, którą tworzy biblioteka stała się istotną częścią życia każdego mieszkańca. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę