Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Zimowa atmosfera

Główne zdjęcie
Raport o stanie powietrza w Łomży za ostatnie 30 dni. Czerwone słupki wskazują przekroczenie dobowej normy zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10. Źródło: WIOŚ Białystok

Do -7,1°C spadła nad ranem temperatura powietrza w okolicach Łomży. Taką zmierzono na stacji meteorologicznej IMGW w Marianowie k. Piątnicy. Temperatura w ciągu dnia ma wzrosnąć maksymalnie do zera, a kolejne noce mają być jeszcze zimniejsze niż ta miniona. Wraz ze spadkiem temperatury w powietrzu w mieście rośnie stężenie pyłów. Kolejny raz tej jesieni w Łomży zanotowano przekroczenie dobowej normy zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10.

Spadek temperatury powietrza sprawił, że mieszkańcy domków jednorodzinnych w Łomży dołożyli do pieców. W efekcie w mieście wzrosło zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi. Zamontowane koło komendy straży pożarnej przy ul. Sikorskiego urządzenia pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska odnotowały znacznie wyższe – o 30% niż dopuszczalne dobowe stężania pyłów zawieszonych PM10. Najgorzej sytuacja wyglądała wieczorem. Przez kilka godzin było ok. 140 -150 µg tego pyłu w metrze sześciennym powietrza przy krajowej normie dobowej wynoszącej 50 µg/m3.  
Specjaliści od lat apelują, aby w domowych piecach nie palić śmieci,  plastikowych butelek czy odpadów z płyt wiórowych, bo jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia! Zanieczyszczenia emitowane z kominów domów, opadają na pobliskie ogródki, trawniki, zbiorniki wodne, osadzają się w płucach. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym.

Na najbliższą noc synoptycy dla województwa podlaskiego zapowiadają temperaturę minimalna od -12°C do -9°C. Jutro w ciągu dnia temperatura maksymalna od -5°C do -2°C. Podobnie zimno ma być do końca tygodnia, przy czym jutro po południu ma się zwiększać siła wiatru, który teraz jest bardzo słany. Kolejnej nocy jego prędkość w porywach ma sięgać 60 km/h, co sprawi, że odczucie zimna będzie większe, ale powietrze nad miastem zrobi się czystsze.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę