Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kołakowski o Brexit na COSAC w Wiedniu

Główne zdjęcie
Poseł Lech Kołakowski przemawia podczas COSAC w Wiedniu

60. sesja plenarna Konferencji Komisji do Spraw Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC) odbyła się w dniach 18-20 listopada w stolicy Austrii. Delegacji polskiego Sejmu po raz kolejny przewodniczył poseł Lech Kołakowski, który na forum plenarnym przedstawiał stanowisko Polski i polskiego rządu w sprawie porozumienia między Unią Europejską a Wielką Brytanią. - Sam fakt osiągnięcia porozumienia między Unią Europejską a Wielką Brytanią w sprawie Brexitu należy uznać za sukces – mówił poseł Kołakowski.

Powszechnie stosowany w unijnej nomenklaturze skrót COSAC (czytaj: kozak) pochodzi od pierwotnej, w języku francuskim, nazwy gremium które skupia członków prezydiów komisji ds. europejskich parlamentów narodowych państw członkowskich Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. To forum współpracy i wymiany informacji, w szczególności na temat praktycznych aspektów parlamentarnej kontroli spraw unijnych. 
- COSAC spotyka się regularnie dwa razy do roku – zawsze w państwie sprawującym prezydencję, czyli przewodnictwo Rady UE – tłumaczy poseł Kołakowski, który po raz kolejny przewodniczył polskiej delegacji. Wśród tematów poruszanych na ostatnim posiedzeniu była sprawa Brexit, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zdecydowała o tym większość Brytyjczyków w referendum, a „rozwód” ma nastąpić wiosną. Jedną z zasadniczych kwestii było wypracowanie warunków na których on nastąpi. Porozumienie osiągnięto dopiero kilka dni temu. Podczas wystąpienia w Wiedniu poseł Lech Kołakowski mówił, że należy uznać to za sukces: „to bardzo pozytywny i obiecujący fakt”. Przemawiając na forum COSAC poseł Kołakowski nawiązywał do wcześniejszej wypowiedzi przedstawiciela Wielkiej Brytanii, który mówił m.in. o ważnej dla jego kraju polskiej pielęgniarce pracującej na Wyspach. - W Wielkiej Brytanii przebywa ponad milion Polaków – zwracał uwagę poseł Kołakowski podkreślając, że cieszy nas, że umowa wyjścia gwarantuje ochronę praw polskich obywateli na Wyspach. 
Poseł mówił także o wielkich oczekiwaniach wobec dalszej współpracy Unii Europejskiej z Wielką Brytanią. - Polska ma wysokie oczekiwania wobec deklaracji politycznej w sprawie nowych relacji między Wielką Brytanią a UE. Należy ustalić ambitne reguły współpracy gospodarczej, politycznej oraz w obszarze bezpieczeństwa – mówił poseł Lech Kołakowski. - Chcielibyśmy, aby przyszłe partnerstwo oparte było na ambitnych przepisach dotyczących przepływu osób fizycznych jak również obszarów powiązanych np. koordynacji zabezpieczenia społecznego i uznawania kwalifikacji zawodowych oparte niezmiennie na pełnej wzajemności i niedyskryminacji pomiędzy państwami członkowskimi. 
Przedstawiając stanowisko polskiego rządu parlamentarzysta podkreślał, że szczególnie ważna jest dla nas współpraca z Wielką Brytanią w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony. - Powinniśmy zbudować z Wielką Brytanią specjalny model relacji w tych obszarach, bardziej zaawansowany niż istniejące dziś modele współpracy UE z krajami trzecimi – stwierdził.

W skład polskiej delegacji na wiedeńską sesję COSAC poza posłem Lechem Kołakowskim, który jako zastępca Przewodniczącego Komisji do Spraw Unii Europejskiej przewodniczył delegacji, weszli także posłowie Agata Borowiec, Tadeusz Cymański i Michał Stasiński, oraz pracownice biur Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z naczelnik wydziału ds. UE Biura Spraw Międzynarodowych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę