Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Muzyczny seans z Golemem

Klasyczny film niemy „Golem” wyświetlono w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Muzyką graną na żywo dopełniła go orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją włoskiego maestro Alessandro Calcagnile. Jako solistka zagrała rodaczka dyrygenta, pianistka Rossella Spinosa, autorka nowej muzyki nie tylko do „Golema”, ale również do ponad 90 innych klasyków kina niemego. – Piszę w ten sposób, żeby moja muzyka nie istniała w oderwaniu od scen filmowych – podkreśla Rossella Spinosa. – Próbuję stworzyć swoisty dialog pomiędzy muzyką a tym, co dzieje się na ekranie, a kiedy uda się uzyskać coś takiego, to jest to naprawdę magiczny moment!

Moda na seanse, podczas których niemym filmom towarzyszy muzyka grana na żywo, trwa od kilkunastu lat, ale do Łomży dociera ona bardzo opornie. Pierwsza jaskółka pojawiła się przed kilku laty, kiedy to w restauracji „Retro” pianista Jan Suchodoła wystąpił podczas takiego pokazu w roli klasycznego tapera, a w ubiegłym miesiącu w MDK-DŚT festiwal Off Road uświetnił pokaz słynnego obrazu dokumentalnego „Berlin: symfonia wielkiego miasta” z industrialną muzyką graną na żywo przez zespół Agressiva 69. Teraz przyszła pora na pierwszy filmowy seans z muzyką klasyczną, a sporą ciekawostką jest tu fakt, że solistka Rossella Spinosa jest jednocześnie autorką nowej oprawy dźwiękowej „Der Golem, wie er in die Welt kam”, niemego filmu z roku 1920 w reżyserii Paula Wegenera, grającego też rolę tytułowego monstrum. 
– „Golem” to bardzo inspirujący film, ponieważ opowiada o ważnych sprawach, o przekraczaniu przez ludzi pewnych barier – mówi Rossella Spinosa. – Jest też dla mnie bardzo ważny, bo chociaż skomponowałam już muzykę do bardzo wielu niemych filmów, bo aż 92, w tym dzieł Fritza Langa czy Friedricha Murnau, to ten okazał się ogromnym sukcesem i był pokazywany wielokrotnie nie tylko we Włoszech, ale i w innych krajach, w tym na festiwalach niemych filmów. No i dzisiaj jest pierwszy raz, kiedy gram go z orkiestrą filharmoniczną, co jest świetnym doświadczeniem!
13-osobowa orkiestra faktycznie spisała się wybornie, bo jednak granie na żywo do blisko 90-minutowego filmu wymaga nie tylko ogromnych umiejętności technicznych, ale też perfekcyjnego zgrania i niebywałej precyzji rytmicznej, bo nawet minimalne spóźnienie może zrujnować synchronizację pomiędzy obrazem a dźwiękiem. 
– Dyrygowanie podczas wyświetlania filmu jest szczególnym doświadczeniem – nie kryje Alessandro Calcagnile, goszczący w Łomży już po raz trzeci. – Zawsze jest jakiś element ryzyka, mimo tego, że film jest przecież zawsze ten sam, a partytura i aranżacja materiału doskonale znane, że nie utrafi się idealnie z tempem, przez co będzie rozbieżność między tym co widz widzi na ekranie, a słyszy. Nie jest więc to łatwe, mimo tego, że prowadziłem już orkiestrę z muzyką do wielu niemych filmów, ale jestem szczęśliwy, że mogę to robić, bo są to wyjątkowe koncerty. 
Mroczna, dramatyczna i posępna muzyka efektownie dopełniała wartką akcję filmu, powszechnie uznawanego za jeden z pierwszych horrorów w historii kina. W pełnym zrozumieniu wszystkich wątków pomagała też polska wersja napisów, przetłumaczonych przez Edytę Nowacką i czytanych przez Mateusza Goca. Widzowie po seansie byli bardzo zadowoleni, komentując, że była to spora ciekawostka i warto od czasu do czasu uzupełniać czymś tak oryginalnym koncertowy program łomżyńskiej orkiestry. 
– Tworzenie muzyki do takiego niemego filmu to zawsze jest wyzwanie, ale i ogromna przyjemność – zauważa Rossella Spinosa. – Ale pracowałam przecież z tak wybitnym kompozytorem jak Luis Bacalov, który otrzymał Oscara za muzykę do filmu „Listonosz”, zresztą grałam tu w roku ubiegłym jego „Baires 1 Suite”. Graliśmy razem przez długie lata i powiedział mi kiedyś: dokonałaś dobrego wyboru, ponieważ możesz dzięki temu pracować z najlepszymi reżyserami i do tego komponować swoją muzykę: oglądasz film, zapoznajesz się z cechami charakteru jego bohaterów i tworzysz!

Wojciech Chamryk


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę