Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Podziały władzy

Równo miesiąc po wyborach na pierwszej sesji spotkają się w środę nowi radni miasta Łomży i Powiatu Łomżyńskiego. Obie sesję zwołał Komisarz Wyborczy w Łomży Jan Leszczewski. W obu przypadkach radni najpierw złożą ślubowania, a później przejdą do wyboru władz. W przypadku miasta chodzi o wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Miejskiej, a w powiecie za jednym zamachem mają być wybrani także starosta, wicestarosta i pozostali członkowie zarządu. Paradoksalnie w powiecie powinno pójść sprawniej, bo w Łomży ponoć podział władzy jest taki, że póki co nikt nie ma większości i... jedni radni na poranną modlitwę mają iść do Katedry, a drudzy do Kapucynów.

O problematycznym przeciąganiu władzy w nowej Radzie Miejskiej Łomży pisaliśmy dwa tygodnie temu. Problem „urósł” po wygraniu drugiej tury wyborów prezydenckich przez Mariusza Chrzanowskiego. Najwięcej miejsc w nowej Radzie Miejskiej Łomży obsadził komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Mając 8 radnych w 23-osobowej radzie, do rządzenia potrzebują wsparcia  4 radnych wybranych z innej listy. 
Drugą siłą „polityczną” jest grupa prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, z której list jest 6 radnych. Ci do przejęcia władzy w Radzie Miejskiej potrzebują co najmniej jeszcze 6 innych radnych. 
Póki co obie „główne siły” są wobec siebie wrogie i wsparcia do przejęcia władzy szukają u innych. Do Rady Miejskiej weszły jeszcze dwa „kluby” mające po 4 radnych: Koalicji Obywatelskiej (KKW Platforma.Nowoczesna), KWW „Przyjazna Łomża” oraz jeden radny z komitetu „Bezpartyjni Samorządowcy”. 

W środę nikt z pytanych radnych nie był w stanie powiedzieć czy któraś z „sił” ma wystarczająco dużo siły, aby wybrać przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Nieoficjalnie wiadomo, że zgłoszonych ma być dwóch kandydatów na przewodniczącego Rady Miejskiej. Kandydatem PiS ma być Jan Olszewski, a kandydatem... PO - Maciej Borysewicz. 
Aby któryś z nich został przewodniczącym musi uzyskać poparcie przynajmniej 12 radnych. Co ciekawe niektórzy radni i to z obu stron barykady zapewniają o skompletowaniu „swojej 12”... Częściej jednak słyszy się, że rozmowy nadal trwają i że póki do pewniaków po obu stronach jest 10 lub 11. 
Problem jest tak duży, że jak jedna opcja zamówiła Msze świętą w intencji nowych władz miasta w Katedrze, to druga o to samo i w tym samym czasie chce się modlić w kościele u Ojców Kapucynów. Są też tacy radni, którzy mówią, że ani do jednego, ani do drugiego... kościoła nie pójdą.

W Powiecie wszystko ustalono?
Zupełnie innych spodziewany jest przebieg wyborów władz w Powiecie Łomżyńskim. Tu radni mają szybko wybrać przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, ale także rozszerzyć zaproponowany przez Komisarza Wyborczego porządek obrad o wybór starosty, wicestarosty i członków zarządu.  Tu Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 49,25% głosów mieszkańców okalających Łomżę gmin, zdołało wprowadzić 10 swoich radnych do 17-osobowej Rady Powiatu Łomżyńskiego. Polskie Stronnictwo Ludowe ma tylko 6 radnych, a KWW Samorządy Łomżyńskie Razem – 1. To oznacza, że w PiS może całą władzę przyznać siebie. I według nieoficjalnych informacji tak zrobi. Np. starostą Łomżyńskim ma zostać dotychczasowy wicestarosta Lech Szabłowski, a wicestarostą Maria Dziekońska. Pierwszy to 53-latek ze wsi Szabły Młode na terenu gminy Śniadowo, druga to 41-latka, mieszkanka Konarzyce w gminie Łomża, która do Rady Powiatu Łomżyńskiego została wybrana w Piątnicy, gdzie była sekretarzem gminy.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę