Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Wspaniała płyta łomżyńskich filharmoników

Orkiestra Filharmonii Kameralnej wydała kolejną płytę. „Polish Contemporary Concertos” to album przełomowy w jej dorobku, zawiera bowiem nowe utwory wybitnych kompozytorów współczesnych Marcina Błażewicza, Pawła Łukaszewskiego i Sławomira Czarneckiego, nagrane z udziałem aż czterech świetnych wirtuozów. – Takie zestawienie wybitnych solistów zdarza się wyjątkowo rzadko i cieszę się bardzo, że Marcin Dylla, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz i Tomasz Strahl spotkali się właśnie na naszej płycie! – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. Płyta została nagrana w Łomży i ukazała się nakładem prestiżowej wytwórni Dux, dzięki czemu będzie dostępna na całym świecie.

Łomżyńska orkiestra nagrywała już kompozycje twórców współczesnych, zarówno polskich (Edward Sielicki, Stanisław Moryto), jak i zagranicznych (John Rutter). Współpracowała też z wybitnymi solistami pokroju Łukasza Długosza czy Krzysztofa Jakowicza, ale ten najnowszy, już 12 w dyskografii, album, nie ma sobie pod tym względem równych. Na jego program składają się bowiem Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza z solistą Marcinem Dyllą, Trinity Concerto na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego z Pawłem Gusnarem oraz Concerto Lendinum Sławomira Czarneckiego z udziałem skrzypka Jakuba Jakowicza i wiolonczelisty Tomasza Strahla. Nagrania zrealizowano we wrześniu i październiku ubiegłego roku w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich pod okiem samego Andrzeja Brzoski, dla którego była to już piąta współpraca z Filharmonią Kameralną. 
Płyta zachwyca więc nie tylko bogactwem materiału muzycznego i jego wykonaniem, ale również brzmieniem, co wcale nie było takie oczywiste w momencie rozpoczęcia sesji nagraniowej. 
– Usunęliśmy na czas nagrania kotary wokół sceny i okazało się, że akustyka sali bardzo na tym zyskała – zauważa dyr. Zarzycki. – No i mieliśmy też wspaniałego reżysera dźwięku Andrzeja Brzoskę, który później zmontował też cały materiał i wykonał jego mastering – bez niego ta płyta na pewno nie zabrzmiałaby tak dobrze.
Co ciekawe wszyscy soliści przed nagraniami wystąpili z orkiestrą Filharmonii Kameralnej, przedpremierowo prezentując kompozycje zarejestrowane później na płycie, ale na zorganizowanie specjalnego koncertu promocyjnego z ich udziałem nie ma niestety większych szans. 
– Koncert z udziałem wszystkich solistów byłby czymś wyjątkowym, ale też bardzo trudnym do zrealizowania – nie kryje Jan Miłosz Zarzycki. – Wszyscy są bardzo rozrywani, dużo koncertują, a Marcin Dylla spędza chyba więcej czasu na Zachodzie niż w Polsce. Dlatego cieszmy się, że przy okazji nagrywania płyty wszystkich gościliśmy w Łomży i zaprezentowali z naszą orkiestrą na żywo utwory zamieszczone na „Polish Contemporary Concertos”.
Efektownie wydany digipack z gustowną okładką ukazał się dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z logo Dux, jednej z największych krajowych firm fonograficznych specjalizującej się w muzyce klasycznej. Jest to już piąta płyta łomżyńskiej orkiestry dla tej wytwórni i podobnie jak wcześniejsze będzie dostępna na całym świecie. 
Nie jest to w dodatku koniec fonograficznej aktywności Filharmonii Kameralnej, bo już na dniach nakładem Requiem Records ukaże się album nagrany na 600-lecie nadania Łomży praw miejskich, z udziałem tenora Jacka Szymańskiego oraz łomżyńskich muzyków w roli solistów, a pod koniec listopada zostanie zarejestrowany album „Flute Reflections II” z wybitnymi flecistami Łukaszem Długoszem i Agatą Kielar-Długosz. 
– To ważne, że poziom artystyczny naszej orkiestry jest coraz wyższy, chociaż wciąż nie mamy własnej sali ani wielkich funduszy – podkreśla dyr. Zarzycki – Dużo koncertujemy, a nasze koncerty są wspaniale przyjmowane zarówno w kraju, jak i za granicą. Nasze płyty są wysoko oceniane przez największe autorytety w dziedzinie muzyki klasycznej (ostatnio – recenzja Jana Popisa). Jako zespół mamy więc ogromne powody do satysfakcji, a nasza działalność to wspaniała promocja miasta Łomża.

Wojciech Chamryk

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę